DeFacto Rekabetçi İnovasyon Yatırımlarına Devam Ediyor

DeFacto rekabetçi inovasyon yatırımlarına devam ediyor

DeFacto 11 yılda açtığı 388 mağazası ve 150.000’den fazla ürün çeşidiyle Türkiye’de ve yurtdışında hızlı büyümesini sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana global moda markası olma vizyonuyla hareket eden DeFacto, rekabetçi inovasyon ve ar-ge yatırımlarıyla her konuda konuda liderlik etmeyi  sürdürüyor. Bu kapsamda sektörde yeni bir uygulamaya daha imza atan DeFacto tedarik zinciri verimliliğini ve mağazalarında müşterinin istediği ürünü bulabilme oranını artırmak, aynı zamanda stok maliyetlerini optimize etmek hedefiyle Solvoyo’yu inovatif iş ortağı olarak seçti.


Ürün ihtiyacını otomatik bildiriyor

Son bir yıldır Defacto’nun mağaza besleme/alokasyon ve mağazalar arası transfer planları, Solvoyo’nun Talebe Dayalı Besleme Planlama çözümü ile otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Tedarik zincirini kapsayan tüm fonksiyonları, tek bir platformda birleştiren Solvoyo’nun bu çözümü, Defacto’ya daha önce yapılan planlama faaliyetlerini daha az iş gücü, daha az zaman ve daha fazla doğruluk oranı ile gerçekleştirme olanağı sunuyor.  Defacto’nun her bir mağazası için ürün bazında talep tahmini ve stok optimizasyonuna odaklanan proje ile DeFacto kısa sürede tahmin doğruluk oranını %85’e yükseltirken bu doğrultuda gerçekleştirilen besleme/alokasyon planları ile hem indirimsiz satan ürünlerin oranını artırmış hem de satış kayıplarını yaklaşık %24 oranında azaltmış oluyor. Aynı zamanda mağaza kapasitelerinin ihtiyaca göre yönetimiyle yıl sonu devir oranlarını da azaltan proje, eskiden DeFacto alokasyon ekibi manuel hesaplar ile sevkiyat planlaması yaparken şimdi sistemin karar mekanizmalarını şekillendirerek çalışma prensibine yön veriyor.


Mağalar arası transferleri otomatik planlıyor

DeFacto’nun karlılığı için hayati önem taşıyan ve daha önce kişilerin Excel dosyalarında yönettiği mağazalar arası transfer planlarının yerini Solvoyo platformunun online ortamda otomatik olarak sunduğu optimum planlar aldı. Modelin hayata geçirilmesinden beri 1 milyon 100 bin’den fazla ürünün transfer önerisi Solvoyo tarafından yaratıldı ve transferi gerçekleşen ürünlerin yaklaşık %94’ü satışa dönüştü. Ayrıca, transfer planlarının tek bir merkezden otomatik yönetilmesi ve takip edilebilmesi Defacto’nun kurumsal yapısına da hem hız hem de kalite olarak destek verdi.


Platforma ek çözümler canlıya alınacak

Bir karar destek mekanizması olmanın ötesinde Solvoyo platformu tedarik zinciri süreçlerinin bütününü kapsayarak, her aşamada destek veren, sürekli öğrenerek kendini iyileştiren, yaşayan bir organizma gibi hareket ediyor. DeFacto yeni dönemde Solvoyo’nun sunduğu indirim miktar ve zamanlamasının planlanmasını sağlayan Mark-Down Optimizasyonu ve sezon başı İlk Alokasyon yetilerinden de faydalanıyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir