E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

CV Yükleyip İş Başvurusu Yapmaktan Çok Daha Fazlası – Toptalent.co

Yeni mezunlar, iş arayışında oldukları bu dönemde pek çok kariyer sitesinden faydalanıyorlar. İşte onlardan biri de Toptalent.co, sitede CV’nizi ekleyip başvuru yapmaktan ziyade kendinizi geliştirmek için de birçok kaynak bulacaksınız. Daha önce ‘Yeni Mezunlar İçin 6 Kariyer Sitesi’ yazım sayesinde iletişime geçme fırsatı bulduğum Toptalent.co kurucularıyla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Hem site hakkında bilgi alabileceğiniz hem de kariyer ipuçlarının saklı olduğu röportajımız için keyifli okumalar dilerim.

  1. Kendinizden ve sitenin kurulum aşamasından bahsedebilir misiniz?

Ahmet ve Mehmet olarak iki kurucu ortağız. İsimlerimizin aksine ikimiz de oldukça yenilikçi kafadayız. Ahmet Boğaziçi Ekonomi mezunu, 10 küsur yıl pazarlama tecrübesi var, Mey İçki ve Arçelik’te. Ahmet ofisin gurmesidir.  Ben daha çok gezen taraftayım. Pazarlama sektöründe marka danışmanı ve stratejist olarak alanında en iyi isimlerle çalıştım. Daha çok soyut konularda iyi olduğumu düşünüyorum. Bizde biraz ilişki şöyle; ben zihinde kurguda iyiyimdir, Ahmet ise uygulamada çok iyidir. Birbirimizi oldukça iyi tamamlayan iki kurucu ortağız.

2015 Nisan ayında Toptalent.co’yu kurduk. İki kurucu ortak olarak 10 yılı aşkın pazarlama ve marka yönetimi tecrübemiz var. İnsan Kaynaklarının artık en iyi yetenekleri çekmek için pazarlamaya daha fazla ihtiyacı olduğunu gördük. Diğer taraftan Türkiye dünyada yetenek kıtlığında maalesef 5. Sırada. Aradığı yetenekleri birçok şirketin bulamaması demek. En iyi yeteneklerle en iyi şirketleri bir araya getiren toptalent.co’yu bu ihtiyaca çözüm olarak kurduk.

 

  1. Sitenizi incelediğimde ilan veren şirketlerin üst sıralarda yer alan şirketler olduğunu fark ettim. Birlikte çalıştığınız şirketlerin bu seviyelerde olması için özellikle bir çaba sarf ediyor musunuz? Bir şirket ilanını yayınlamadan önce bir filtreden geçiyor mu?

Oldukça doğru bir tespit. Toptalent.co’da en iyi şirketlerle en iyi yetenekleri bir araya getiriyoruz. Birlikte çalıştığımız şirketler için finansal ve şirket büyüklüğünden öte, yeteneğe ne kadar değer verdiğini hep gözetiyoruz. Yani yeteneğe gerçekten değer veren bir start-up da toptalent.co’da yer alabilir. Bu kriter herkes için önemli. Biz şirkete yeteneği kazandırırız ancak şirket yeteneğe değer vermiyorsa yeteneği kaybeder. Bu hem yetenek, hem şirket hem de bizim için zaman kaybı demek. Bu nedenle şirketin yetenekle işi yoksa kibarca çalışmayı reddediyoruz, çünkü doğru olan bu.

  1. Diğer kariyer sayfalarından sizi ayıran özelliğiniz sizce nedir?

Toptalent.co, klasik kariyer platformlarından farklı olarak şirketlerin işveren markasını güçlendirerek en iyi yetenekleri çekmesini sağlıyor. Görsel olarak çok güçlü bir platformuz. Şirketi ve değerlerini yeteneklere çok net ve güçlü anlattığımız için birlikte çalıştığımız tüm şirketlerin yetenek kalitesi ve sayısını hissedilir biçimde yükseltiyoruz. Sadece genç yeteneklere odaklı olduğumuz için, şirketlere ilgisiz başvurulardan arınmış, temiz bir yetenek havuzu sağlıyoruz. Ayrıca yeteneklerle iletişim kurmak anlamında da canlı, interaktif ve yaşayan bir platformuz. Özetle toptalent.co’da kuru bir iş ilanından çok daha fazlası var.

  1. Özellikle yeni mezun kategorisi için yararlı olacak ‘networking’ etkinlikleriniz ilgi çekici. Bu buluşmaların geri dönüşleri nasıl oluyor? En son mayıs ayında buluşma gerçekleştirdiğinizi gördüm, bu etkinliklerin devamı gelecek midir?

Burada İnsan Kaynakları dünyası ve genç yetenekler için oldukça yenilikçi bir ürün yarattık aslında. Networking buluşmalarını şirketler de yetenekler de çok beğeniyor çünkü çok işlevsel. Yetenek şirketi tanıyor, profesyonellerle gerçekten bağlantı kuruyor ve kendini gösterirse iş fırsatına dönüştürebiliyor. Şirketler ise çok istekli yeteneklere erişip, bu buluşmalardan işe alım yapıyor. Gelecek sene için şu anda planlı 140 küsür buluşma var ve sayısı hızla artıyor…

  1. İlerleyen zamanlarda ne tür yenilikler yapmayı planlıyorsunuz?

2018 yılında yetenek konusunun daha üst düzeyde ele alınacağını düşünüyoruz. Zira yetenek her ülke için kıt kaynak, nüfusun en fazla %10’undan bahsediyoruz. Klasik testlerle uygulanan yetenek değerlendirme araçlarının da daha ilginlik odaklı ve davranışsal araçlara dönüşeceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle eşleştirme anlamında akıllı algortimalar geliştirmek için şu sıralar çalışıyoruz.

  1. Son olarak yeni mezun ve iş arayanlara neler tavsiye edersiniz?

Genç yeteneklere tek ama çok önemli tavsiyemiz: Odaklı olmak. Hayat kısa, bilgi sonsuz. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil. Etkileyici bir derinlik için bir alana odaklanmak şart. Toptalent.co’ya üye olmalarını da tavsiye ederiz tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir