CRM Nedir?

CRM Nedir? CRM Programları Nelerdir?

CRM Nedir? Bir kuruluşun müşterileri ve potansiyel müşterilerle olan ilişkilerini ve etkileşimlerini yönetmek için bir stratejidir. Bir CRM sisteminin amacı basittir: İş ilişkilerini geliştirmek.

Kullanıcıların kuruluşlarının müşterileri, hizmet kullanıcıları, iş arkadaşları veya tedarikçileri de dahil olmak üzere bireysel insanlarla olan ilişkilerine odaklanmalarına yardımcı olur.

CRM Programları Nelerdir?

İnsanlar CRM hakkında konuştuklarında, üç şeyden herhangi biri anlamına gelebilir:

Teknoloji

Bu genellikle bulutta, ekiplerin şirket ve kullanıcılar arasındaki etkileşimleri kaydetmek, raporlamak ve analiz etmek için kullandıkları bir teknoloji ürünüdür. Buna ayrıca bir CRM sistemi veya çözümü denir .

Strateji

Bu, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin ilişkilerinin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair bir iş felsefesidir.

Süreç

Bunu bir işletmenin bu ilişkileri beslemek ve yönetmek için benimsediği bir sistem olarak düşünün.

CRM Nedir? Ne İş Yapar?

Crm Nedir? E-posta, telefon, web sitesi sosyal medya profili ve daha fazlası gibi müşteri iletişim bilgilerini kaydeder. Ayrıca şirketin faaliyetleriyle ilgili son haberler gibi diğer bilgileri de otomatik olarak çekebilir ve müşterinin iletişim konusundaki kişisel tercihleri ​​gibi ayrıntıları saklayabilir.

Bu sistemi, bu bilgileri bireylerin ve şirketlerin tam bir kaydını vermek için düzenler, böylece ilişkinizi zaman içinde daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu yazılımı, müşterinin 360 derecelik bir görünümünü oluşturarak, müşteri ile etkileşimlerini yakalayarak ve müşterilerle daha iyi görüşmeler yapmak için gereken bilgileri ortaya koyarak müşteri ilişkileri yönetimini geliştirir.

Bir işletmenin müşterileri, hizmet kullanıcıları, iş arkadaşları, ortakları ve tedarikçileri ile olan ilişkilerini derinleştirmesini sağlar.

Müşteri ilişkileri ve müşteri ilişkileri için iyi ilişkiler kurmak ve potansiyel müşterileri ve müşterileri takip etmek, bir CRM fonksiyonunun kalbinde yer almaktadır. Her şeyi tek bir yerde görebilirsiniz – müşterinin geçmiş geçmişini, siparişlerinin durumunu, olağanüstü müşteri hizmetleri sorunlarını ve daha fazlasını anlatan basit, özelleştirilebilir bir gösterge paneli.

Gartner, 2021 yılına kadar bu teknolojinin kurumsal yazılımlardaki en büyük gelir alanlarından biri olacağını tahmin ediyor . İşletmeniz devam edecekse, gelecek için bir stratejiye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. İleri görüşlü işletmeler için CRM, bu stratejinin çerçevesidir.

  • Satış ekipleri, satış kanallarını daha iyi anlamak için bunu kullanabilir.

Satış yöneticileri, bireysel takım üyelerinin satış hedeflerine ulaşmalarındaki ilerlemeleri hakkında güvenilir bilgilere erişebilir. Örneğin satış ekiplerinin, ürün ve kampanyaların ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilirler.

Satış temsilcileri, azalan yöneticiden, müşterilerinin daha derinlemesine anlaşılmasından, satışa daha fazla zaman ayırma ve veri girişi için daha az zaman ayırma fırsatından yararlanır.

Pazarlama ekipleri, öngörmeyi daha basit ve daha doğru yapmak için CRM’yi kullanabilir.

Her fırsatta ya da liderlik konusunda net bir görünürlük elde edebilirler ve tüm müşteri yolculuğunu sorgulamadan satışa çıkarırlar. Böylece satış boru hattını veya gelecekteki muhtemel çalışmaları daha iyi anlarlar.

Ayrıca, müşterilerin kamu sosyal medya faaliyetlerinden beğeni ve beğenmeme durumlarından, belirli markalar ve işletmeler hakkındaki düşüncelerinden de bilgi eklemek mümkündür.

  • Müşteri hizmetleri ekipleri, kanallardaki konuşmaları etkili bir şekilde izleyebilir.
  • Bir müşteri bir kanalda (Twitter veya Facebook gibi) bir sorun oluşturabilir, ancak daha sonra özel olarak çözmek için e-postaya, telefona veya canlı sohbete geçebilir.
  • Tedarik zinciri, tedarik ve iş ortağı yönetimi ekipleri ilişkileri daha iyi yönetebilir.

Tedarikçiler ve iş ortaklarıyla toplantıları takip edebilir ve yapılan talepleri kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda yararlı notlar ekleyebilir, takip planları yapabilir ve bir sonraki adımların üstünde kalabilirsiniz.

  • Raporlama, işletmelerin tedarikçilerin verimliliğini karşılaştırmasını ve böylece tüm tedarik zincirlerini daha etkin bir şekilde yönetmelerini sağlar.
  • İK ekibi, işe alım sürecini hızlandırmak ve çalışan performansını izlemek için kullanılabilir.

Yerleşik yönetim sürecini hızlandırarak, adayları yönetme sürecini otomatikleştirerek, kaynak gereksinimlerini analiz ederek ve beceri boşluklarını tespit ederek ve personel tutma hedeflerinin takibini destekleyerek İK işlevine yardımcı olabilir.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir