E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Craiglist’in Kurucusu Neden Bir Anda Milyonlardan Vazgeçti?

Biraz milyarderlerden konuşalım. Özellikle kendilerini sıra dışı, girişimci, gizli hayırsever ve inek öğrenci konumunda gören milyonerlerden.

İşte bunlardan biri Craigslist kurucusu Craig Newmark.

Craig Newmark, Mother Jones dergisine 1 milyon dolar bağışladığından beri gündemde. Bu yazın başlarında City University of New York’un gazetecilik programına 20 milyon dolar bağışlaması ve gazilere, gazetecilere ve seçim koruma kuruluşlarına harcadığı milyonlar ek olarak gösterilebilir.

Bu zamana kadar, bu raporlar görülene kadar, Newmark’ın finansal gücü ve başarısı bu denli ortaya çıkmamıştı.65 yaşında olan Newmark’ın hayırseverlik konusunda ne kadar özenli olduğunu ve kişisel finans gücü hakkında ne kadar az konuştuğunu anlayabiliriz.

Bütün bu bağışlara ve desteklere rağmen Newmark’ın desteğinin çoğu hala Craiglist’e. Craiglist’in de yılda 1 milyon dolara yakın yani %75 ile %85 arasında kârı olduğunu göz önünde bulundurunca çok normal. Bütün bunların anlamı, olağanüstü bir nakit para demek oluyor.

Tüm bunları bir perspektife yerleştirmek ve Craig Newmark’ın Silikon Vadisi ve Körfez Bölgesi çevresindeki diğer girişimci milyarderler ile karşılaştırıldığında nasıl bir farkı olduğunu anlayabilmek için şu iki noktayı bilmeniz gerekiyor:

 

  • Craiglist ‘in başlangıçta bir startup olması ve tam bir şirket olması gerekmediği

Craiglist başlangıçta Newmark’ın 10-12 kişiye gönderdiği tek bir maille büyümüş. O zamanlar Newmark 42 yaşındaymış ve mühendis olarak çalışıyormuş.

Bahsi geçen mail atıldığında,1995 yılında, hayatın nasıl olduğuna bakarsak;

 

  • Jeff Bezos Seattle’a henüz taşınmıştı ve Amazon’u daha piyasaya çıkarmamıştı
  • Mark Zuckerberg henüz ilk okul 5.sınıftaydı.
  • Amerika’nın en çok dinlenen şarkısı Cooliodan ‘Gangsta’s Paradise’idi.
  • Paypal yoktu

 

Newmark başlarda bu siteyi kurarken bu denli başarılı olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Neden olsun ki?

 

Muhtemelen en etkileyici kısım ise sitenin potansiyelini görmeye başladığında, kendi yarattığı şirkete liderlik edecek en doğru kişinin kendisi olmadığına karar verdi. Bu yüzden 2000 yılında Jim Buckmaster’ı CEO olarak işe aldı.

 

İşte bütün hikâye bu, abartma ya da çarpıtma olmadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir