Come to Beşiktaş! Reklam Filmi

damattween

Burası Beşiktaş! Come to Beşiktaş!

2017 yılında Beşiktaş taraftarının organize bir şekilde sosyal medya üzerinden örgütlenerek başlattıkları Come to Beşiktaş kampanyası Beşiktaş JK’nün resmi yurtdışı iletişim çalışmasına dönüştü. Pazarlama anlamında baktığımızda aslında tam bir iç görünün marka tarafından sahiplenilerek iletişime taşınmasına örnek gösterilebilecek nadir projelerden biri. Sadece kulüp bazlı değil aynı zamanda ülke, şehir ve ilçe tanıtımı açısından da son derece önemli ve örnek olabilecek bir hamle diyebiliriz.

Beşiktaş JK geçtiğimiz yıl yurtdışındaki gelirlerini artırabilmek adına global pazarda markalaşma hamleleri yapacağını belirterek Çin’de bir spor müsabakasına katılım gösterdi ve taraftar sayısını artırmaya yönelik hamlelerde bulundu. Dünya çapında devlerle yarışabilmek adına sadece lokal bazlı forma satışı, yayın geliri, stadyum geliri vb gelir kalemleri yeterli olmuyor. Dünya futbol piyasasında markalaşan kulüpler global gelirlere sahipler. İşte tam da bu eksiği hisseden Beşiktaş yönetimi yeni bir atak yaparak yurtdışı iletişim çalışmalarına hız verdi.

Kulübün “Come to Beşiktaş” ana mesajıyla yayınlanan reklam filminde “ne olursan gel” diyerek Mevlana’nın kültürel kodlarını da ana mesajın içerisine entegre edilmiş oldu. Aslında sporsever veya hiç ilgisi olmayan bir hedef kitleyi de içine katarak “tüketici” olarak sınıflarsak bu iletişim çalışması hem kulüp, hem ülke, hem şehir, hem de ilçeye hizmet etmekte büyük katkı sağlayacak. Ülke tanıtımının önemini yıllardır bir eksiklik gibi hissettiğimiz için belki de Türkiye ve İstanbul açısından Come To Beşiktaş bir kaldıraç görevi üstlenebilir. Kulübü bu çalışmasında hem turizme destek sağladığı hem de ülke tanıtımı yaptığı için yetkililer desteklemelidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi de bu vizyona destek olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir