E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Coca Cola’nın Amblemi Nasıl Doğdu?

Hiç dünyaca ünlü gazlı içecek markası olan ve dünyanın neresine giderseniz gidin artık kolayca bulunabilir hale gelen Coca Cola’nın amblemi nasıl ortaya çıktı düşündünüz mü? Yıllardır kullandığımız ve artık amblemi gördüğümüz anda bizde o markanın çağrışımını yapan dünyaca ünlü dev firmaların yarattıkları bu logoların da ilginç hikayeleri çoğunlukla olabiliyor. Coca Cola da bu hikayelere sahip olan dev markalardan bir tanesi. İşte Coca’nın doğuş hikayesi.

1886 Yılından Bugüne Bir Devin Doğuş Hikayesi

Bilindiği üzere Coca Cola ilk olarak gazlı içecek olarak değil ilaç sanayinde kullanılmak için bulunmuş bir şuruptur. 1886 yılında bu şurubu Koka Şarap olarak patentini alarak üretime sokan Atlanta eyaletinde yaşayan eczacı John Pemberton daha sonra şurubu bir gazlı içecek haline getirme fikrini ortaya atmıştır. Koka şurubunu gazlı bir su ile karıştırarak bir içecek haline getirmeyi başaran John Pemberton’ın yarattığı bu bu başarı hızlı bir grafik ile yukarı doğru tırmanmaya başladı.

Koka içeceği asitli hali ile çok sevilince ve satış rakamları artmaya başlayınca John Pemberton ve ortağı ve muhasebecisi olan Frank Robinson bugün halen geçerli olan Coca Cola amblemini ortaya çıkardı. Frank Robinson 2 ‘C’ ile söyleyecek olan Coca Cola isminin halk arasında kolayca yayılabileceğini düşündüğünü belirterek markanın isminin Coca Cola olması teklifinde bulundu. Daha sonra bu isim üzerinde bir yazı çalışması da hazırlayan Robinson kendi el yazısı ile Coca Cola yazarak bu ismi logo haline getirerek ölümsüzleştirmiş oldu. Yazı tipi olarak cursive script olarak adlandırılan bu yazı tipini de ilk Frank Robinson bu şekilde dünya ile buluşturmuş oldu ve ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi yazı dili olarak kullanıldı.

Coca Cola Renkleri Neden Kırmızı Beyazdır?

Kırmızı ve beyaz üzerine yazılmış olan Coca Cola ambleminin özellikle genç beyinler üzerinde daha fazla bir etki yaratacağını düşünen üreticiler bu fikirlerinde de sanıyoruz ki yanılmadılar. Bugün dünya devi haline gelen Coca Cola’nın 1886 yılından beri renkleri hiç değişmeden günümüze gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir