23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Coca Cola Yeni Lezzetleri Neden Geleneksel Tatları Kadar Beğenilmiyor?

Yıllardır bir yandan Pepsi Cola ile aralarında bitmek bilmeyen rakip halleri diğer yandan Cola içmenin sağlığa olan zararları ile ilgili bitmek bilmeyen yayınlar derken en son olarak çıkan haber ise Coca Cola’nın artık eski tadında olmadığı. Özellikle çıkarmış oldukları Zero ve Light Cola çeşitlerinin geleneksel tat ile uzaktan yakından alakasının olmadığını belirten tüketiciler Coca Colanın da teneke kutu, cam şişe ya da plastik şişeler de bile farklı farklı tatlarda olduğunu söylüyorlar. Eğer siz de gerçek bir Coca cola bağımlısı iseniz aradaki bu tat farkını çok kolay bir biçimde anlayabileceğinizi söyleyen tüketicilere ise üretici firma olan Coca Cola’nın verdiği cevap ise oldukça farklı.

Coca Cola üreticileri kolanın eski tadının olmadığını belirten şikayetçilere uzun yıllardan biri Coca Cola üretiminde hep aynı formülün kullanıldığını ve bu gizli formülün yıllardır hiç değiştirilmediğini savunuyorlar. Ambalaj şeklindeki bir farklılığın kesinlikle tatta farklılık yaratmaması gerektiğini söyleyen Coca Cola son kullanma tarihinin geçmesi nedeni ile ya da saklama koşullarına uygun hareket edilmediği takdirde ancak Cola’nın farklı bir tat kazanabileceğini söylüyorlar.

Nisan 1985 Coca Colanın Tadının Değişmesi Hikayesi

Yıl 1985’te geleneksel cola tadının değiştirilerek çok daha iyi bir hale getirileceğini savunan ve bunun için günler öncesinden tüm ülkede ciddi bir reklam kampanyası başlatan Coca Cola üreticileri ve o sırada şirketin başında bulunmakta olan CEO Roberto Goizueta yeni formulün herkes tarafından çok daha fazla beğenileceğini ve adının artık new coke olarak değişeceğini duyurmuştu. Büyük bir heyecanla beklenen New Coke nisan ayında piyasaya sürüldüğünde ise halk tarafından yaşanan tam bir hayal kırıklığıydı. Tadının güzel olmamasının yanında eski tadının da bulunmaması Cola tüketicilerini kelimenin tam anlamıyla çileden çıkardı. O kadar büyük isyanlar ve protestolar ortaya çıktı ki New Coke tadının Coca Cola karşısında gerçekten hiç şansı yoktu. 11 Temmuz olduğunda Coca Cola bir basın açıklaması yaparak eski tadı geri getireceklerini duyurdu ve o günden beri formül hiç değişmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir