E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Coca Cola ve Pepsi Savaşı

Coca Cola ve Pepsi Savaşı

Amerikalılar’ın kısaca Coke dedikleri Coca-Cola , Latin Amerika’nın en büyük ve en zengin ülkelerinden Venezuela’da 50 yıldır alt edemediği ezeli rakibi Pepsi Cola’yı bir “Komando harekatı” ile bir gecede piyasadan silmiştir.

Coca- Cola’nın vizyonu temel bir mantık üzerine kuruludur: “Madem ki ; Meşrubatta dünyanın bir numarasıyım, o halde dünyanın tüm ülkelerinde bir numara olmalıyım” Bu yaklaşım çerçevesinde kendisine direnen pazarları büyük fedakarlıkları göze alarak kendisine kazandırabilmektedir. Bu örnek olay çalışmasında da belirtildiği üzere Coca-Cola bugüne kadar rakibi Pepsi Cola’nın mutlak egemen olduğu Venezuela pazarının %90’unu bir gecede ele geçirmiştir.

Venezuelalılar’ın kendiliklerinden tüketim alışkanlıklarını değiştiremeyeceklerini anlayan Coca-Cola, pazarın temel direği olan genel distribütor ve şişelemeci olan Cisneros Grubu‘na yüklenmiştir.Latin Amerika’nın en güçlü gruplarından biri olan Cisneros, 20 fabrikasında 57 yıldan beri Pepsi Cola’yı şişelemekte ve pazarlamaktadır.

Ancak son zamanlarda grubun patronu Oswaldo Cisneros’un Pepsi Cola’ya karşı biraz buruk olduğuda bilinmekteydi. Pepsi Latin Amerika’da son kalesini koruyan Cisneros’a gereken ve beklediği ilgiyi gösterememekteydi. Cisneros Grubu yıllardır pazar genişletmek için yeni yatırımlar yapması gerektiğini söylemekte ve yardım istemekte , ama Pepsi yönetimi oralı olmamaktaydı.

Cisneros Grubu’nun bu kırgınlığını iyi değerlendiren Coca-Cola , iki aşamalı gizli planını uygulamaya koyma vaktinin geldiğine sonunda karar vermiştir. Ve ağustos 1996’da bir gece Coca-Cola’nın bir numaralı beyni “Başkanlar Başkanı” Douglas Ivester , Sessiz sedasız Karakas’a gitmiştir. Yine büyük bir gizlilik içinde Avester ile Osvaldo Cisneros, Pepsi Cola’nın Venezuella’da 57 yıllık egemenliğine son veren anlaşmayı imzalamıştır.

coca_cola_pepsi_savasi1

 

Coca-Cola neler vermediki Cisneros’a … Önce para. Cisneros’a hemen 500 milyon dolarlık bir çek uzatıldı. Sonra 20 şişeleme fabrikasında kapasite arttırımı ve yeni tesisler için ortak bir yatırım sözü. 500 milyon dolar Coca-Cola’dan , 500 Milyon dolarda Cisneros Gurubu’ndan.

Anlaşmaya imzaların konmasıyla birlikte zamana karşı bir yarış başlamıştır. Çünkü Pepsi Cola hemen ertesi sabah piyasadan silinmeliydi. O gece binlerce işçi tutulup Venezuela’nın tüm kentlerindeki tüm reklam panolarından Pepsi Cola afişleri ve renkleri temizlenmiştir. Cisneros’un fabrikalarının cephelerindeki Pepsi Cola renkleri yok edilmiş, yerine Coca-Cola ‘nın renkleri boyanmıştır. Binlerce dağıtım kamyonundaki Pepsi Cola yazılarının yerini dev harflerle Coca-Cola yazıları almıştır. 20 Fabrikadaki işçiler de unutulmamış; Pepsi Cola yazılı iş elbiseleri atılmış , Atalanta’dan özel olarak üretilen Coca Cola iş elbiseleri giydirilmiş.

Cisneros Grubu‘nun fabrikalarında Coca-Cola üretiminin başlaması için yine de bir kaç güne ihtiyacı vardı. Onun için özel kargo uçaklarıyla , alelcele 250 milyon şişe Coca-Cola getirildi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte operasyon tamamlandı.

Venezuela Ekonomi Bakanı bu inanılmaz komando harekatını şöyle yorumluyordu. Bu tam anlamıyla bir darbe , yönetimin kuvvet zoruyla el değiştirmesi. Ve tüm darbeler gibi sabaha karşı yapıldı. Coca-Cola’nın Başkanlar Başkanı’nın yorumuda şöyle ” Venezuela’da pazar payımız %10 bile değildi. Şimdi bir gecede %90’a çıktı. It’s a good job...”

Venezuella’daki darbe ertesi gün New York borsası’nı da uçurdu: Coca-Cola hisseleri bir seansta %20 değer kazandı. Pepsi Cola darbenin şoku içinde kendisine gelince , Coca-Cola ve Cisneros gurubuna sözleşmenin ihbarsız bozulması ve haksız rekabet iddasıyla Amerika ve Venezuela mahkemelerinde dava açacağını belirtti . Pepsi yetkilileri Cisneros Grubun’dan 200 Milyon dolar tazminat isteyeceklerini açıkladılar. Bu durumda Cisneros’lara güvence verildi. ” Tüm mahkeme masraflarını ve davanın tabikini biz üstleniyoruz. Venezuela’da yılda 3 milyar şişe Coca-Cola satmak için avukatlara bir miktar para vermeye değer.

4 yorum
  1. Makale için teşekkürler. Yazınızda bir çok imla ve yazım hatası var. Bundan sonraki çalışmalarınızda buna dikkatbedeceğinize inanıyorum.
    Bilginize

  2. Coca cola ile ilgili bie sürü gerçek piyasada bilinmektedir. Bu verilen yüzde 90 ve yüzde onluk oranı biraz abartı ile adlandırılabilir. Fakat genel yaklaşım ve anlaşma sonucu olanlar doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir