E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Coca Cola İle Pepsi Arasındaki İnanılmaz Rekabet İle İlgili Bilinmeyen 6 Gerçek

Kola hayatımıza girdiğinden beri müşteriler arasında bile Pepsi mi yoksa Coca Cola mı daha güzedir tartışması devam etmektedir. Sonuç kişilerin damak tatlarına göre değişmiş olsa da Coca Cola dünyada da genellikle pek çok noktada daha önde bir marka.

Bununla beraber her ülkede ikisinin de inanılmaz bir satış ağı bulunmakta.  Peki bunca yıldır artık birbirlerine karşı ezeli bir rekabet içinde bulunan bu iki dev firma Coca Cola ve Pepsi hakkında bilinmeyen gerçekler neler?

Coca Cola ile Pepsi’nin de formülünü bulan kişi birer eczacıdır. Her ne kadar Coca Cola Pepsi’nin piyasaya girmesinden çok uzun yıllar önce bir farmokolog tarafından bulunmuş olsa da daha sonra Pepsi’nin de üreticisi bir eczacı olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim adamları tarafından Pepsi ve Coca Cola arasındaki bu rekabet bir araştırma konusu olmuş ve tüketiciler arasında bir çalışma yapılmıştır. Denekler arasında yapılan bilimsel araştırmada gözleri kapalı olarak Cola içeceğini test eden tüketiciler daha çok Pepsi’yi tercih ederken gözü açık tadım yapan tüketiciler Coca Cola’yı tercih etmiştir. Bu da marka çalışmalarında Coca Cola’nın Pepsi’ye göre daha başarılı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Pepsi’nin içecek formülü zaman içinde değişikliğe uğramıştır. Coca Cola üretilmeye başladığı günden bu yana formülünü sır gibi saklayarak günümüze kadar korumayı başarmış ancak Pepsi zaman içinde içeceğinin formülünde bazı değişikliklere gitmiştir.

Coca Cola Amerika Birleşik Devletleri’nde cumhuriyetçi bir yaklaşım sergilerken Pepsi demokratların yanında yer alır.  Pepsi ABD Başkanı Nixon için seçimlerde gerçekten neredeyse bir servet harcaması ile uzun süre ses getirmiştir.

Coca Cola daha çok Amerikan bir görüntü ile reklamlarını yayınlar.  Pepsi ise genellikle daha evrensel ve gençleri hedef alan reklamları tercih eder.

İki firma da kurulduğu günden bu yana barış sözleşmeleri yapmalarına rağmen birbirlerini defalarca mahkemeye vermiştir. Özellikle Coca Cola, Pepsi’yi kendisini taklit ettiği gerekçesi ile pek çok kez mahkemeye vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir