Coca Cola Her Ülkede Sevilmeyi Nasıl Başarıyor?

damattween

Coca Cola, psikolojik ve sinirsel yorgunluğa, şişkinliğe iyi geldiği belirtilen bir içecek olarak ilaç şeklinde piyasaya çıkmıştır. Fakat o dönemdeki formülünde 1903 yılında açıklanan duyuruya göre şişe başına 9 miligram olacak şekilde kokain içerdiği belirtilmiştir. Kokainin bir uyuşturucu maddesi olarak kabul edilmesi nedeni ile bir süre sonra kokain maddesi formülde azaltılmıştır. Sinirlerdeki yatışma hissinin de bu maddeden ileri geldiği söylenmiştir. 100 yılı aşkın tarihi olan Coca Cola firması hemen hemen tüm dünyada çok sevilen ve zevkle tüketilen bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu başarının sırrı nedir?

Coca Cola kullanımı yasak olan ülkeler hakkında

Dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan Coca Cola’nın kullanılmadığı ya da kullanımının yasak olduğu çok az yer bulunmaktadır. Coca Cola ürünlerinden olan kolanın formülü halen bir sır olarak saklanmaktadır. Coca Cola ürünlerini tadan insanların bildirimlerine bakıldığı zaman o ürünü çok sevdiklerini belirtmektedirler. Formülünün bilinmediği, tam olarak açıklanmadığı söylense de içecekte insan sağlığına direkt zararlı bir madde olmadığı düşünülmektedir. Coca Cola’dan ölen, hasta olan birilerine rastlanmamıştır. Ancak elbette içeriğinde çok fazla şeker bulundurması, asitli yapısı nedeni ile pek çok hastalığa vesile olabileceğinden dolayı sık tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Coca Cola kullanımının ülkelerinde yasakladığı bilinen iki ülke Kuzey Kore ve Küba’dır.

Coca Cola firmasının en çok tercih edilen ürünleri hakkında

Coca Cola , piyasada çok kola firması olduğundan dolayı ürün portföyünü geliştirme çabasını bırakmamış sürekli kendini güncelleyen bir firma olmuştur. Dünyanın hemen hemen her yerinde fabrikalarını oluşturmuş ve yaygın dağıtım ağı sayesinde bugün oturduğumuz herhangi bir kafede, bakkallarda, büyük marketlerde, otellerde ve hatta yurt dışına çıktığımızda bile kolayca ulaşabileceğimiz bir ürün halini almıştır. Coca Cola’nın bu denli çok sevilmesinin en önemli nedeni farklı damak tatlarına hitap eden ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Örneğin Coca Cola Zero, diyet Cola, aromalı kola seçenekleri ile farklı zevklere sahip pek çok insanı bir araya getiren bir lezzet arşivine sahiptir. Bunun dışında limonlu, şeftalili, çilekli kola gibi seçenekler pek çok ülkede tüketicilerin zevkine sunulmaktadır.

 

Coca Cola Her Ülkede Sevilmeyi Nasıl Başarıyor?

Coca Cola, tüm dünyada bu kadar çok seviliyor, çünkü her coğrafyanın kültürüne uyum sağlayan reklam stratejileri ile tamamen sizden bir imaj çizmeyi başarıyor. Türkiye’de özellikler ramazan sofralarında içilen cola reklamları hemen aklınıza gelecektir. Bununla birlikte her ülkede bu kadar sevilmesinin en önemli nedeni de elbette kolay ulaşılabilir olmasıdır. Nereye gitseniz hemen elinizin altında bulunan Coca Cola ürünlerinden birini tercih etmeniz kaçınılmaz olmaktadır. Güçlü dağıtım ağı ile dünyanın her yerine ulaşan, kısa sürede yerelleşen bir dil ile tüketiciye sunulan dünya markasının başarısının altında son derece güçlü stratejiler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir