E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Coca Cola CEO’su Muhtar Kent’in İlham Veren Hikayesi

Ülkemizin uluslararası alanda şüphesiz en çok gurur duyulan isimlerinden olan Muhtar Kent, dünyadaki en büyük alkolsüz içecek firması olan Coca Cola Company’nin yönetim kurulu başkanlığı ve Ceoluğunu, fazlaca ilham veren bir öyküyle, yapmıştı. Ceoluğu bırakacağını açıklayan Kent, yönetim kurulu başkanlığına devam etmekte.

Muhtar Kent’in New York’tan Türkiye’ye Yaşam Serüveni

1952’de New York’ta dünyaya geldi. Sebebi ise o dönemde babası Necdet Kent’in Türkiye’nin  New York’taki baş konsolosuydu. Lise öğrenimini Mersin Tarsus Amerikan Koleji’nde, üniversite öğrenimini İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamladı. Ardından Londra’daki Cass Business School‘da MBA derecesine layık görüldü.

Muhtar Kent’in Coca Cola’ya Giriş Öyküsü ve Akılalmaz İlerleyişi

Kent, Coca Cola’daki işine, 1978 yılında bir gazete ilanı sayesinde girmişti. Önceleri satış yapmak için kamyon ile şehir şehir gezdi ve bu sayede dağıtım-pazarlama-lojistik alanlarında uzmanlaştı. 1985 yılında Coca Cola Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürlüğü görevinin başına geçirildi. Aradan üç yıl geçer geçmez şirketin Orta Avrupa Bölümünde de başkan seçildi ve böylece toplam 23 ülkeden sorumlu oldu. 1995 yılında şirketin Avrupa Genel Müdürü oldu ve iki yıl içerisinde şirketin cirosunu yaklaşık %50 oranında artırdı.  1999 senesinde, şirkette 20 yıl çalıştıktan sonra, işinden ayrıldı ve Türkiye’ye döndü. Coca Cola’nın ülkemizdeki en büyük hissedarı Anadolu Efes Grubunda Efes İçecek Şirketinin Ceo’su oldu ve şirketin topraklarını oldukça genişletti. 6 yıl sonra,2005 mayısta,, Coca Cola’ya tekrar katılan Kent, şirkete Ortadoğu, Avrasya ve Kuzey Asya Grubunun Operasyon Sorumlusu ve Başkanı olarak göreve getirildi. 2006 ocakta ise, terfi etti ve Uluslararası Operasyonlar Başkanı oldu. Yani başkan olarak,Kuzey Amerika dışında tüm dünyadan sorumlu olmuş oldu. Bu büyük başarılar sonucunda, 2008 yılında 1 Temmuzda Coca Cola Company’de Ceo pozisyonuna geldi. 2009 yılında nisan ayında yapılan toplantıda alınan karara göre de Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2017 mayısta ise Ceo’luk görevinden ayrılacağını duyurmuştu.

Muhtar Kent’in İş Hayatından İlginç Bir Anektod!

Şirketin satışlarının kötü gittiği bir dönemde Muhtar Kent’in maaşından %40 oranında kesintilerin yapıldığı aylar olmuştur. Fakat Kent, bundan zerrece etkilenmemiş ve şu sözleri dile getirmiştir: ”Biz içecek değil, insanlara birkaç dakikalık keyif ve zevk satıyoruz. Ve bunu her gün bir buçuk milyar kere yapıyoruz.” Böylesine becerisi yüksek bir insanın, zorlu uğraşlar sonucu geldiği mevkiyi fazlası ile hakettiği aşikar. Bizlere de gurur duymak düşüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir