E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

LOUIS VUITTON Markası Nasıl Doğdu?

Louis Vuitton’ın markaya dönüşüm hikayesi 1821 yılında, Louis Vuitton’un doğumu ile başlar. Napolyon’nun ölümünden 3 ay önce doğan Louis Vuitton, aile erkeklerinin yaptığı bahçe işleri ile uğraşmak istemeyerek Paris’e doğru 1 yıl süren bir yolculuğa çıkar. Bir yıl sonunda Paris’e geldiğinde (yıl 1837), Fransa’da endüstri devrimi yeni başlamaktadır.

Kadınların Moda Tutkusunu Kazanç Haline Getirdi

O dönem endüstri devrimi ile birlikte seyahatler çoğalmıştı. Kadınların kıyafetleri geniş ve çok yer tuttuğundan, seyahat ederken bu kıyafetleri sandıklara yerleştirmeyi tercih ederlerdi. Louis Vuitton, bu zamanlarda Mr. Marechal adlı sandık ustasının yanında çıraklık yapmaya başlamıştı. Zanaatında uzmanlaşıp İmparatoriçe Eugenie’nin sandıkçılığına kadar yükselerek, 1854 yılında kendi sandık şirketini kurdu. İlk mağazasını da Paris’in en popüler caddesi olan Rue des Capucines’te açtı.

Yeni Modern Sandık Tasarımcısı

Louis Vuitton sandık tasarımını değiştirerek sandıkların oval üstlerini düzleştirip üst üste konulmasını sağladı. Sandıkları gri renkte özel kanvas ile kaplayarak, içine de aksesuarlar için özel bölmeler ekledi. Bu değişiklikler ile yeni modern sandıkları üretmiş oldu. Bu gelişmelerin ardından atölyesini 1859 yılında Asnieres’e, 1871 senesinde de mağazasını Grand Hotel’in karşısına taşıdı. Mağazasını Grand Hotel’in karşısına taşımasındaki amaç, Grand Hotel’in uluslararası yolcuların konakladığı otel olmasıydı.

Baba- Oğul Dayanışması ile Louis Vuitton Şirketinin Büyümesi

Louis Vuitton mağazasını Grand Hotel’in karşına taşıdıktan sonra, oğlu George Vuitton de babası ile çalışmaya başladı. Satışları artan Louis Vuitton, Fransa dışındaki ilk mağazasını 1885 yılında Londra’da açtı. Beğenilen ve satışları yükselen sandıkların sahteleri üretilmeye başlandı. Bunun üzerine kolay kopya edilen gri kanvas yerine çizgili modellere geçildi. Çizgili model de taklit edilince George Vuitton, geometrik desen kullanmaya karar vererek, bir çok denemenin ardından monogram deseni kullanmaya başladı. Monogram desen ile o dönemde bir şirket ilk defa kendi adını simgeleştirerek, tescil ettirmiştir.

Bonus Bilgi : Dünyada önemli bir yere sahip Louis Vuitton ürünleri, su geçirmez ve ateşe karşı dayanıklıdır.

İndirime girmez ve sezon sonunda satılmayan ürünler toplanarak, Fransa’daki fabrikaya gönderilip, parçalanır veya yakılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir