C2C (Consumer to Consumer) Pazarlamanın Yükselişi

ds-damat

B2B, BC2  reyting kaybederken C2C pazarlama yani tüketenden, tüketene pazarlama günden güne güç kazanıyor. Sosyal Medyanın hayatımıza girmesiyle herkesin birer medya organı  haline gelmesinin ardından artık  herkesin birer hizmet sağlayıcısı  olması noktasına vardık.

Hepinize tanıdık gelen çoğu dijital zirvede artık dünyanın en büyük şirketleri sıralamasında kategori sahibi olan ama kategori adına herhangi bir tedarikte bulunmayan markaların yer aldığı konuşuluyor.

Uber’in hiç taksisi yok, Airbnb’nin hiç oteli yok.

Ticarete başlamak için şirket kurmak yerine sosyal medya hesabı açmak.

Herhangi bir herhangi koşulda ( ikinci el ya da yeni ) bir ürünü, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda satışa koyabilmemize C2C pazarlama deniyor. Peki C2C neden bu kadar yükselişe geçti ?

Cevabı: Tüketim  alışkanlıklarımız evrildi. İnternet bize alternatif bir yaşam alanı oluşturmaya başladığından beri tüm hayat döngümüzü yine internette yaşamaya ve öncelikle yakın çevremizi sonra da dilersek kitleleri bu döngünün içerisine almaya başladık . Mass hedef kitle, mass hedefli pazarlama ve marka olguları yerine butik, kişiye ve talebe özel pazarlamaya bırakmaya başladı.  Eskiden bir ilaç aldığımızda prospektüs okuyorken şimdi o ilacı deneyimleyenlerin ya da ilgili kişilerin internet için ürettiği içerikleri okumak bize yetmeye başladı. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz eko sistem offline pazarlama/ ticaret/ medya gibi kavramlardan bizi ekranlara bağlamayı başardı. Bu zaten bildiğimiz bir hikaye.

Pazarlamada deneyim kavramının kişiselleştirme ile taçlanması ardından C2C pazarlama markaları ve
oyuncuları (direkt olarak tüketiciler) kategorilerde lider konumuna gelmeye başladı. Bu kişiselleştirilmiş
deneyimlerin en büyük kalesi elbetteki mahremiyet. Fiziksel olarak yapamadığımız ya da yapmaktan
bizi alıkoyan tüm ticari eylemleri internet aracılığıyla yapabilmek bu yükselişin rasyonellerinden biri.
Aynı anda 6 farklı lokasyondaki mağazayı gezip fiyat ve ürün (hizmet) karşılaştırması yapmama durumumuza bir de yukarıda bahsettiğim mahremiyet ilkesi eklenince tüketim alışkanlıklarımız bugünkü haline geldi.
2004’te başlayan C2C’nin hız kesmeden Pazar büyütmesi tabii ki bizi şaşırtmıyor.
Dünyanın ilk online para transferi 70’lerde bir torba Marijuana için yapıldı.
Stanford Üniversitesi Yapay Zeka Laboratuvarı’nda Arpanet hesaplarını kullanan bir grup Stanford öğrencisi Massachusetts Institute of Technology’de ki meslektaşları arasında ilk online ticareti gerçekleştirdiğinde sene 1971’di.  70’lerden günümüze evrilen C2C pazarlamanın bugünkü temel ihtiyaçlarını 5 basit maddeye indirebiliriz.
İçerik / Hizmet / Ürün
Alışverişin ilk gereksinimi olan, bir bedel biçilen içerik, hizmet veya ürün.
Servis Sağlayıcı
Bu alışverişin nefes aldığı, vitrine çıktığı mecra.
Topluluk
Alışverişi gerçekleştirecek olan yapay veya normal zekaya sahip bireyler.
Kullanıcı Deneyimi
Sadece içeri, hizmet veya ürünü görüntüleme değil bunu nasıl hangi katma değerlerle bir deneyime dönüştüğü konusu diyebiliriz. Mobile uyumlu servis sağlayıcılar, onaylanmış hesaplar, güvenli ödeme sistemleri vb.
Mahremiyet/Güvenlik
Satışını ve alışını yaptığınız herhangi bir şeyin iki durağı olan tüketicilerin arasındaki mahremiyet ve güvenlik protokolleri.Tchau!
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir