E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Butik Web Siteleri Nasıl Olmalıdır?

Teknolojinin gelişmesi ile internet ağları da gelişmiştir. Bireyler gündelik faaliyetlerini internet üzerinden kolayca halledebilmektedir. Belirli yörelerde faaliyet sağlayan mağazalara ulaşım sağlamak çoğu birey için zordur. Alışveriş sektörüne de el atan internet yaşam koşulları sonucuyla ulaşılamayan ürünlere ulaşmayı mümkün kılmıştır.

 

 Butik İnternet Mağazaları

 

Günümüzde çoğu birey ürünlerini mağazalar üzerinden satabilecekleri gibi internet ortamından da satışlarını tamamlamaktadırlar. Bu mağazaların çoğu ise butik mağazalardır. Bireyin tercih ettiği renk, şekil gibi görsel niteliklerin çok olduğu internet butik mağazaları internet üzerinden ürünlerini birçok yere satışını sağlayabilmektedir. İnsanlar çevrelerindeki ürün satış noktalarından tercih ettikleri ürünleri bulamadıkları için internet butik mağazalarına yönelmiş durumdadırlar. Butik mağazalarına yönelim sonucu ise birçok site kurulmuş bulunmaktadır. Şimdilerde ise internet satış siteleri arasında bir rekabet bulunmaktadır.

 Butik Sitelerde Bulunması Gerekenler

 

Butik mağazaları arasındaki rekabetin çoğalması sonucu web siteleri üzerine gidilemeye başlanmıştır. Müşteri memnuniyetini göz önünde bulunduran bir butik mağazalar ürün satışının kolaylaşması için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle ürünün özelliklerini tam ve açık bir biçimde müşteriye iletebilmeleri gerekmektedir. Fotoğraflar ve videolarla ürün özelliklerinin desteklenmesi müşterinin ilgisi açısından önemlilik arz edebilmektedir. Satışa konu olan giyim ürünleri ve aksesuarlar internet ortamında farklı bir algıya sebep olabilmektedir. Bunlar arasında en önemli sorun giyim ürünlerindeki beden farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Kumaş cinslerinin de bir soruna sebebiyet vermesi yönüyle internet sitesinde ürün hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi ve görsellerle desteklenmesi önemli bir sorunun çözümü niteliğinde olacaktır.

 

Ürün özelliklerinin yanı sıra ürün fiyatlandırılması açısından da gerekli bilgilerin sitede bulunması gerekmektedir. Taksitli veya tek çekim fiyatlarının farklılık arz etmesi nedeniyle fiyatta açıklama yapılması önemlidir. Ürünlerin kalitesi ise ayrı bir tercih sebebidir müşteriler için. Kalite açısından ise internet sitesinde ürünler için yapılacak yorum kısmı olması gerekmektedir. Üründen memnun kalan veya şikâyeti olan bireylerin ürün hakkındaki yorumları da müşterileri satışa yönelik iyi veya kötü bir sonuç ile yönlendirecektir.

 

Bu önemli hususların yanında her site üzerinde bulunması gereken ayrı bir nitelik ise iletişim faktörüdür. Çoğu insan internet üzerinden alınan ürünlerin istenilenden farkı olması nedeniyle internet satışına karşı önyargılı olmaya başlamıştır. Bu site için uzun vadede kazanacağı güven üzerinden çözülebilecekken kısa vadede ürün satış birimlerine telefon veya e-mail aracılığı ulaşımı sayesinde çözülebilmektedir. Ürün hakkında bilgi danışmak veya sitede yaşanılan bir sorunun çözümü olarak iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğur şekilde sitede bulunması gerekmektedir. Ürünlerinin kaliteli olması, zaman içerisinde güven kazanılması sonucu kurulan butik site ile sağlıklı bir alışveriş ortamı sağlanabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir