Brandweek’te Korku Dolu Bir Sunum

damattween

Bu yıl altıncısı düzenlenen Brand Week, geçen hafta Zorlu’da gerçekleşti. Katılım iyiydi ve organizasyona ev sahipliği yapan Zorlu’da her şey renkli ve güzel gözüküyordu.

Deneyim alanında mini workshoplar ve aktiviteler ilgi çekici miydi, evet ama sponsorlardan biri olan OPET, kendi standında geniş bir alana sahip olduğu halde, kreatif bir şeyler yapmamış olması büyük eksiklikti. Üstelik samimiyeti en yüksek markalardan biri olmasına rağmen.

Sunumlara gelince, organizasyonda katılabildiğim oturumlar arasında beni en çok etkileyen bir sunumdan bahsedeceğim sizlere. Organizasyonun ikinci gün davetlisi olan Burger King Küresel Marka Pazarlamasından Sorumlu Başkanı Marcelo Pascoa, üstünde Burger King temalı tişörtüyle, “Kim Korkar Muhteşem Fikirlerden?” diyerek söze başlamıştı.

Israrla korkun dedi cümlenin devamında. “korkmaya devam edin çünkü muhteşem fikirler korkutucu olmalı”ymış.

Sonra durup düşündüm, ben de aynı şekilde yüksek sesle söylemeye korktuğum önerilere sahip olmuş muydum? Çünkü bazen biz pazarlamacıların hayal ettikleri, diğer ekipleri hayrete düşürecek kadar bulutların üstünde kalabiliyor. Üstelik “yok bu olmaz, çok tepki toplarız; bununla ortamı germeye gerek yok” diye fikirlerimizin önüne ket vurdukları da oluyor . Neyse konumuza geri dönelim.

Sunumun devamında Pascoa, “This Coke is a Fanta” kampanyasını izlettirdi bizlere. Ön yargılarla dolu bir dünyada, LGBT topluluğu genellikle homofobik bir dil ile hedeflenmişti bu videoda. Uzaklardan masum bir şaka gibi görünüyordu her şey ama bundan çok daha fazlası vardı aslında. Hareketin bir sonucu olarak, Brezilya’nın her yerinde homoseksüellere dönük bu ifade, gururlu bir sembol olmuştu üstelik. Hatta kampanya ünlü Brezilyalı LGBT şarkıcı Pabllo Vittar tarafından bile takdir edilmiş. Gelin bir de beraber izleyelim;

 
Bu videonun ardından Burger King’in Net Neutrality kampanyasından bahseden Pascoa, son olarak ürününüzle dalga geçmeyi öğrenin önerisinde bulundu seyircilere. Sunumunu yaparken laf arasında Mc Donald’s tüketicilerine değinerek ızgaranın kızartmadan farklı olduğunu esprili bir dille aktardı. Ve aslında korkusuz ve biraz da alaycı pazarlamanın sunumda bile ne kadar etkili olabileceğini gösterdi bizlere.
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir