1671011454 ebru camk ran g rsel 1

Boyner, Geleneksel Değerleri “Bizim Kültürümüz Güzel” Belgeseliyle Geleceğe Taşıyor

ds-damat

Milletçe sahip olduğumuz değerlere dikkat çeken Boyner’in, ülkemizin bu değerlerini yeni nesillere aktarmayı ve gündemde tutmayı hedeflediği yeni projesi Zanaat X Boyner kapsamında hazırlanan yedi kısa belgesel film, beIN İZ TV ekranlarında yayınlanmaya başlandı. Geleneksel zanaatları uzun yıllardır icra eden sanatçıların emek ve sevgiyle dolu hikâyelerini anlatan belgesellerin her biri geçmişi gelecekle buluşturan birer elçi niteliğinde.

Türkiye’nin markası Boyner“Bizim Kültürümüz Güzel” sloganı ile yola çıktığı Zanaat X Boyner projesi ile yüzyıllardır süregelen ve kültürümüze özgü zanaatların sürdürülebilirliğine aracı olmayı, yoğun emekle ve ustalıkla yapılan zanaatlarla ilgili farkındalığı artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor. 

Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde yedi sanatçının 100’e yakın eserini boyner.com.tr üzerinden tüm Türkiye ile paylaşan Boyner, şimdi de bu emek dolu hikayeleri ekranlarla buluşturuyor. İz TV kurucularından Vedat Atasoy’un yönetmenliğinde her biri 15 dakika olarak hazırlanan belgesel filmler, sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor. Aynı zamanda ülkemizdeki açık hava çarşı kültürünü ve el emeğinin aslında gündelik hayatta ne kadar yeri olduğunu hatırlatıyor. 

beIN İZ TV kanalında 14 Aralık itibarıyla yayınlanmaya başlayan Bizim Kültürümüz Güzel belgesel serisinde; tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan’ın emek dolu hikayeleri yer alıyor.

Her hafta saat 21.15’te beIN IZ TV ekranlarında yer alacak belgesellerin yayın tarihleri ise şöyle,

  • 14 Aralık – Bakır Sanatçısı Ebu Burak 
  • 21 Aralık – Minyatür Sanatçısı Özcan Özcan 
  • 28 Aralık – Sanatçı Nick Merdenyan 
  • 4 Ocak – Tezhip Sanatçısı Ayegül Devecier 
  • 11 Ocak – Çini Sanatçısı Ebru Camkıran 
  • 18 Ocak – Camaltı Sanatçısı İbrahim Boz 
  • 25 Ocak – Ahşap Oyma Sanatçısı Galip Ağırkaya

Tanıtım Filmi: Boyner x Yerel Zanaatkarlar Lansman – YouTube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir