E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Bölgesel Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Pazarlama alanında uzun yıllardır yapılan birçok çalışmanın sonucunda, günümüzde farklı kavramlar herkes tarafından benimsenmiş durumdadır. Pazarlama alanındaki faaliyetler düşünüldüğünde, genelde çok büyük ve küresel çaptaki işletmelerin tutundurma çalışmaları ve pazarlama stratejileri konuşulmaktadır. Fakat pazarlama, yalnızca büyük şirketlerin değil, küçük çaptaki işletmelerin de konusu olmalıdır. Özellikle bölgesel pazarlama, tam da küçük boyutlardaki işletmelerin kullanabileceği türden bir pazarlama çeşididir ve son derece önemlidir. Peki, bölgesel pazarlama nedir?

Bölgesel Pazarlama Kavramı Nedir?

Bölgesel pazarlama, adından da anlaşılacağı üzere belirli bir bölgedeki insanların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik pazarlama biçimidir. Yakın bir örnek olarak kırsal alanlarda güneş enerji sistemleri, zirai amaçlı kullanılan kimyasallar ve motorlu taşıtlar verilebilir. Bu örnekte, şehir hayatı içerisinde belki de hiçbir zaman gözle görmeyeceğiniz, hiçbir zaman önemsemeyeceğiniz ve hatta haberinizin bile olmayacağı ürünlerden bahsedilmektedir.

Bu pazarlama modelinde en temel unsurlardan biri müşteriyi iyi tanımaktır. Bu nedenle özellikle yerel firmaların şansı çok daha yüksektir. Bulunduğu bölge halkını iyi tanıyan ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirleyebilen işletmeler, kazanmaya daha yakın olacaklardır. Bunun için de öncelikle sağlam bir Pazar araştırması yapmak gereklidir. İnsanların ihtiyaçlarının belirlenmesi, tek başına yeterli olmayacaktır. Tüketicilere sunduğunuz imtiyazlar ve samimiyet, özellikle bölgesel pazarlama stratejileri için son derece önemlidir. Çünkü belirli bir alanda yapılan satın alma işlemlerinde, tüketicilerin deneyimleri, memnuniyetleri ve tavsiye edebilme yetileri önem arz eder.

Bölgesel Pazarlama Neden Önemlidir?

Devletlerden bile daha büyük bir ekonomiye sahip olan küresel firmaların yaşadığı günümüz yıllarında, pazardan pay almak küçük işletmeler için güç bir durumdur. Çünkü rekabet çok zorlu şartlarla başlar ve lider firmaları yakalayabilmek ciddi bir çalışma ve fon gerektirir. Bu nedenle daha ufak ve dar bir noktayı odak alarak çalışma yürütmek her zaman için riski azaltan bir şeydir.

Pazarlama stratejinizi önceden araştırdığınız ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir kitleye yönelik yapmak, sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır. Bölgesel çalışmanın bir faydası da reklam ve hedef kitle unsurlarının çok daha rahat ve kesin olarak belirlenebilmesidir. Bu şekilde hem maliyetleriniz azalır hem de başarıya ulaşma ihtimaliniz artar. Bunun karşılığında da dengeleyici bir unsur olarak elde ettiğiniz kâr, hedef kitlenizdeki popülasyonla sınırlı kalacaktır. Bu da son derece adil bir anlaşmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir