23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Blok Zinciri Dünyasında 2020’de Bizi Neler Bekliyor?

Blok zinciri teknolojisi gelecekteki yerini gittikçe sağlamlaştırırken, bu dünyada her gün farklı bir haber söz konusu oluyor.

Blok zinciri teknolojisi ile kişiler veya kurumlar arasında yapılan her işlem, kriptoloji aracılığı ile dağıtık ve bir aracının yönetmediği bağımsız veri zincirlerine dönüşmektedir. Ülkeler bazındaki gelişmeler ise heyecan verici. 2019 yılında Blok zinciri konusunda ülkeler bazında çeşitli haberler çıkmıştı.

2020’nin ilk haberlerinden birisi ise Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) stablecoin’ler ve dijital paraların yönetimi ile ilgili yasal çerçeve tasarlamak için dünyanın ilk global konsorsiyumunu oluşturması oldu.

Bu yeni kurulan Dijital Para Yönetimi Küresel Konsorsiyum’unun amacı ise; dijital para alanını düzenlemek ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde kamu ile özel sektörün iş birliği yapmasını sağlamak için şeffaf ve kapsamlı politik yaklaşımlar geliştirmektir.

Ülkeler Bazında Blok Zinciri Çalışmaları

Bu teknolojiyi ülkeler de teker teker kendi çalışmalarını duyurmaya başladılar. Bu konuda öncü birtakım adımlar atan ülkelerin başında gelen Bermuda, vatandaşlarına blok zinciri tabanlı dijital kimlikler vermek üzere ulusal blok zinciri tabanlı elektronik kimlik programı kapsamındaki çalışmalarına hız kazandırdığını duyurdu.

Çin ve İsveç gibi ülkelerin merkez bankası destekli dijital para çalışmalarının özellikle son dönemde atağa geçtiği görülmektedir. Bununla birlikte Tunus Merkez Bankası’nın Tunus dinarını dijitalleştirmek adına çalışmalara başlaması da blok zincirinin devletler bazında yaygınlaşmasında önemli rol oynayacaktır.

Singapur ise bu teknolojiye çıktığı günden beri önem veren ülkelerin başında gelmektedir. Singapur Merkez Bankası, JP Morgan ile yaptıkları iş birliği ile sınır ötesi ödemeler ve transferler için bir blok zinciri prototipi yapmaya başladıklarını bildirdi.

Dünyada yapılan çeşitli dijital para projelerinin yanı sıra ülkemizde de çeşitli haberler söz konusu. Örneğin blok zinciri ve kripto para teknolojisinin yükselişi ile birlikte Dijital para birimi hedefi 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da yer aldı. Ülkemize ait blok zinciri tabanlı ilk dijital merkez bankası parasının uygulanmaya konması için gerekli çalışmaların devam ettiği ve eğer çalışmalar biterse 2020 içerisinde bu dijital paranın kullanımına başlanacağını söyleyebiliriz.

2019 yılı boyunca en çok gündemde yer alan olayların başında ülkelerin kendi dijital para birimlerini çıkarma planları yer alıyordu. 2020 yılı ise bu ülkelerin bu planlarını gerçekleştirdikleri yıl olacağı planlanmaktadır. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, İsveç, Rusya, Estonya ve Fransa gibi ülkelerin devlet tarafından düzenlenmiş dijital para birimi çıkartma planları hayata geçebilir.

Buna ek olarak aslında Çin hükümetinin Ulusal dijital para birimini piyasaya sürmek için uzun süredir çalıştığı göz önüne alındığında Çin’in 2020 yılında kendi ulusal dijital para birimini çıkartması beklenmektedir. 2019 yılında çıkan bu haberlerin ardından Çin Devlet Başkanı bu teknolojiye yoğunlaşılması gerektiğine dair bir açıklama yapmıştı.

Nijerya’da Seçimler için Blok Zinciri Kullanımı

Bu konuda çalışmalar yapan diğer bir ülke ise Nijerya. Bu teknolojinin Nijerya’da yaşanan seçim süreçlerindeki zorluklara bir çare olması bekleniyor. Aynı zamanda bu sistem ABD’de de benzer bir şekilde seçimler için kullanıldı. Bu teknolojinin her sektördeki sorunlara deva olabileceği görülüyor.

Globenova Corporation’ın yönetici ortağı Toks Olaoluwa, bu teknolojinin seçim süreçlerindeki problemlere çözüm olabileceğini söylüyor.

Blok zincirinin kripto para birimi olduğu fikrini düzeltmek için eğitim bilincine ihtiyacımız var. Bu, kripto para birimi değildir. Afrika’da blok zinciri teknolojisinin kullanımıyla ilgili ilk örneklerden biri Nijerya Gümrük Hizmeti. Nijerya’da bu teknolojiyi kullanan ilk kişilerden oldular.”

Ülkelerin 2020 yılında teker teker projelerini hayata geçirecekleri ve vatandaşları için en optimal çözümleri sunacakları görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir