E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Bloglar için Kaliteli İçerik Üretim İpuçları

Hepimizin bildiği gibi, internet üzerinde bir şeyler araştırmak en popüler alışkanlığımız. En ufak bir soruda bile telefonlarımızı veya önümüzdeki bilgisayarları kullanarak arama motorlarına danışıyoruz. Arama motorlarına danıştığımız konuya ait cevabı da en hızlı şekilde almak istiyoruz. Bu nedenle aslında sorumuza yanıt ararken karşımıza çıkan birçok sonuç arasından bizi ilk etkileyenine tıklıyoruz. Bu etkiyi sağlamak için ise, okurun o an nasıl bir cevap ile karşılaşmak istediğinden tutun, yazınızın fontunu ne kadar seveceğine kadar giden geniş skalaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Bugün arkadaşlarınızla masada sohbet ederken kaç saniye boyunca onların dikkatini çekebildiğinizi hiç düşündünüz mü? Belki ilk 10, belki 20 saniye diyelim. Peki ya sizi hiç tanımayan birilerinin yazınızın üzerinde ne kadar vakit geçirebileceğini hiç düşündünüz mü? Bu kısa süre içinde okuyucunun dikkatini çekmek için yazınızın hem doğru bilgiler içermesi, hem akıcı bir dille yazılması hem de sıkıcı olmaması gerekiyor. Sayfa düzeni ve görsel eklemeleri gibi işler gözümüze ufak tefek görünse de, okuyucunun dikkatini çekmemizi sağlayacak en önemli etkenler arasında aslında. Ayrıca eklediğiniz görseller ile karşı tarafın algısına kalıcı olarak işlemeler yapabilmelisiniz. İçeriğiniz ile görselinizin esprili bir şekilde uyumlu olabilmesi, linguistik yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırırken, kelime ve görsel uyumu ile okurun gözünü doyurmuş olacaksınız. Olabildiğince net cümlelerle anlatmak istediğiniz şeyi doğru ve yalın bir dil kullanarak aktarmalısınız.

 

Güncel konuları takip etmek, günümüz diline ve gündeme hakim olmak elbette yazılarınızı ortaya çıkarırken size yardımcı olacaktır fakat sadece okunabilmek için yazmamanız gerektiğini unutmayın. Milyonlarca okur olduğu gibi, milyonlarca yazar olduğu gerçeği de kenarda dursun, sizin ise yapmanız gereken aralarından nasıl sıyrılabileceğinizi hayal gücünüzü kullanarak bulmak olmalı. Bir konuya ilginiz var ise bununla ilgili hem yaşadığınız tecrübeleri paylaşmak hem de fikirlerinizi paylaşmak istiyorsanız biraz da olsa hazırlık yapmalısınız. Yazım genel hataları ile istenilen cevapları içeriyor mu? Başlık ve içerik ne kadar uyumlu? gibi sorularla yazınızı kontrol etmelisiniz.

 

Bu konu ile alakalı kullanabileceğiniz araçların, kaliteli içerik üretimi için yapılabilecek çalışmaların yer aldığı detaylı içeriği okumak için Zeo Agency’nin blogunu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir