23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Black Lives Matter (BLM)’ı Anlayabilmek!

2020 yılının tüm dünya için her açıdan farklı bir yıl olduğunu kabul etmemek imkansız. Amerika’da başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Black Lives Matter (BLM) sosyal hareketi sonrası bir çok marka da tepkilerini ve desteklerini belirtmek için farklı yöntemler kullandılar. Bazıları bu sosyal harekete sadece tepkilerini göstermek istedi, bazıları ise ekonomik çıkarlarını gözeterek bir pazarlama politikası olarak gördü.

Peki ne zaman ve nasıl başlamıştı BLM hareketi?

Bir arkadaşının evine giderken vurulan Afrika-Amerikalı bir genç olan Trayvon Martin’in ölümü ve ardından onu vuran adam George Zimmerman’ın beraat etmesi üzerine 2013 yılında başladı.

Üç Siyahi kadın (Alicia Garza, Patrisse Cullors ve Opal Tometi), tarafından kuruldu. Siyahların polis tarafından öldürülmesine bir yanıt olarak Black Lives Matter’ (Siyahların hayatı değerlidir) ifadesi ilk olarak Zimmerman’ın suçsuz bulunmasının ardından Garza tarafından bir Facebook gönderisinde kullanıldı. Sonrasinda da kampanyanın ilham kaynağı oldu. Cullors, Garza’nın sözlerinin gücünü fark etti, #BlackLivesMatter hashtag’ini oluşturdu ve böylece BLM kampanyasi doğdu.

2020 Mayıs ayında George Floyd’un öldürülmesinin ardından yeniden ateşlenen bu hareket sonrasında, markaların bu duruma bakışlarını gelin birlikte inceleyelim.

Markalar BLM Diyebildi mi? Diyemedi mi?

Yapılan araştırmaların sonucunda çoğu Amerikalı, markaların Black Lives Matter (BLM) hareketiyle ilgili sosyal sorunlara yanıt vermesi gerektiğini ve yetişkinlerin neredeyse dörtte üçü (% 71), markaların ırksal eşitsizlik ve polis vahşeti sorunlarına yanıt vermede rolü olduğunu söyledi.

Dünyanın en iyi bilinen markalarından bazıları ırkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı BLM hareketine destek sunmak için pazarlama kanallarını kullandı. İşte en çok ses getiren markalar;

Colgate-Palmolive

Colgate diş macunu Darlie’nin adını (Çince’de “Siyah İnsanların Dış Macunu” anlamına gelen ve 1989 yılına kadar “Darkie” etiketi ile raflarda yer alan) gözden geçireceğini söyledi. Colgate’e göre Darlie, Çin’deki pazar payına göre markanın en çok satan ürünü. Ancak George Floyd’un öldürülmesinin ardından dünyanın dört bir yanındaki şirketler ırkçı söylemleri yeniden değerlendirirken, Darlie diş macunu markasının gözden geçirileceğini duyurdu.

Aunt Jemima  

Amerika’da çok konuşulan diğer bir tepki ise PepsiCo’nun bir yan kuruluşu olan Quaker Oats markasına geldi. Marka eleştirilerin ardından Aunt Jemima pancake&waffle karışımı ve sos ürünlerindeki logonun değiştireceğini söyledi. Quaker Oats, onlarca yıldır siyah bir hizmetçinin kölelikten kaynaklanan ırkçı bir karikatürünü kullandığı ürünler ile ilgili olarak çok eleştirildi.

NBA

Amerikan Basketbol Ligi NBA oyuncuları ülkedeki sosyal adaletsizliğe karşı tepkilerini ve BLM hareketine olan desteklerini, ABD’de protestoların sembolü haline gelen ‘diz çökme eylemi’ ile maç önceleri diz çökerek gösterdi.

Netflix

“To be silent is to be complicit. Black lives matter.” (Sessiz olmak suç ortağı olmaktır. Siyahların yaşamı önemlidir.) diyerek desteğini twitter üzerinden gerçekleştirdi.

Nike

‘For Once; Don’t Do it Again’ diyerek kalıplaşmış ‘Just Do it’ ünlü sloganını BLM icin yeniden tasarladı.

Airbnb

Black Lives Matter Hareketi için toplam 500.000$ bağış yapacağını duyurdu.

Microsoft

Microsoft; tüm dünyayı saran bu sosyal harekete duyarsız kalmadı. 2025 yılına kadar üst düzey pozisyonlardaki siyahi çalışan sayısını arttıracağını duyurdu. Ayrıca, ırksal eşitsizliği ortadan kaldırmak için 1 milyar dolar bir bütçe ile destek olacaklarını da belirtti.

Uber

Uber Şirketinin CEO’su, şirketinde ırksal eşitsizliğe yer vermediklerini ve bundan sonra da asla vermeyeceklerini açıkladı. Ayrıca, yönetici düzeyinde ve/veya daha üst düzeydeki çalışanların sayısı ile sürücü ve destek personelinin sayısınındaki siyahi oranın arttırılacağını da belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir