E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Bitcoin Türkiye’de Sürdürülebilir Olabilir mi ?

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Bitcoin’in her geçen gün değerini daha da arttırmya devam ediyor. Gezindiğiniz sitelerde veya dışarlarda bi yerlerde bir şekilde ‘Bitcoin’ hakkında bilgilere rastlamanız mümkün. Çünkü son zamanlarda herkes bu konuda yatırım uzmanı gibi konuşmaya başladı. Hatta belki çevrenizdeki arkadaşlarınız bile. Bu yüzden bazı kısımlara değinmeyip sadece bazı görüş ve yorumlarımı paylaşacağım.

Türkiye’de yaşıyoruz. Ülkemizin vergi politikasını az buçuk biliyorsunuz. Dolaylı ve dolaysız vergiler ödüyoruz. Bir kısmını farkederek ödüyoruz bir kısmını farketmeden. Ama ödüyoruz. Sol kulağımıza bunu küpe yapalım. Şunu da bilmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda paypal vb. bir çok firma vergi vermiyor, az veriyor vb. haberlerden dolayı Türkiye pazarında saf dışı bırakıldı. Bunu da sağ kulağımıza küpe yapalım. Sadece bitcoin’in değer arttığını görerek buraya yatırım yapmak bana Mega Holdingcilerin toplantısında sadece ” Çok para kazanacaksın ” konusunu konuşması gibi bir şey. Satılan ürün bile konuşulmadan sadece paraya ve değere endeksli göz boyamalar ile yatırım yapılmaz. Yapılmamalı da.

Şimdi gelelim Bitcoin konusuna.

Dünyada spekülasyonlarla bir değer artışına gitmiş. Ve insanların dilinde ve haberlerde sadece günden güne değer artışı konuşuluyor. Fakat bir çok soru işareti konuşulmuyor. Spekülasyonlarla değer artışı, her ne kadar Lale Çılgınlığını akla getirsede tam olarak öyle değil. Çünkü bu para birimi bazı ülkelerde yasal olarak kullanımına izin verildi. Ödemeleri insanlar Bitcoin ile yapabilir hale geldi. Buna izin veren Çin’i ele alalım. Çin üretim merkezi, Dünya piyasasında ki dövizin artışı Çin’i kötü etkiliyor. 3 Sene önce Çin’den getirtmeye kalktığınız ürüne bugün 2 katı para veriyorsunuz. Ve bu durum ister istemez Çin’de ticaretin azalmasına yol açıyor. Haliyle de Çin için farklı para birimleri herhangi bir sorun teşkil etmiyor. İnsanlar kullanabilsin yurt dışına satalım. Daha çok satalım hatta teşvikleyelim diyorlar. Zaten yurt dışına satılan ürünlerin kargosunu bile Çin karşılıyor. Politikaları bu kadar belliyken Bitcoin’e Çin’in izin vermesinden doğal başka ne olabilir ?

 

Bitcoin ödemelerini devletler takip edemiyor. Vergi alamıyor. Piyasasını kontrol edemiyor. Bu konuda herhangi bir stokları da söz konusu değil. Devletler bu konuda gereken önlemi almadı. Ülkemiz bu konuyu yeni yeni masasına getiriyor. Bitcoin harcamaları ve yatırımları yapıldıkça yani Türkiye’de total’de örnek veriyorum 1 milyon doları geçerse devletin masasına gelecek ve hastalığın virüsünü çözmeden panzehir üretmeleri de anlamsız olacak. Haliyle devlet şuanda bitcoin’i biliyor ve mutlaka önlem alacaktır. Çünkü başta dediğim gibi vergi alamıyor piyasasını kontrol edemiyor. Bu konu ülkemiz için hassas bir konu. Haliyle Bitcoin ve alt coinlere mutlaka yaptırım vb. şeyler gelecektir. Önlemi belki ülke olarak kendi coin’imizi üretmek olabilir fakat bu konuda yeteri bilgi ve donanıma sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Fakat gelecek ne gösterir belli değil. Bitcoin değer artışı gerçekleşse bile ülke içerisinde çok fazla yatırım ve kullanıma geçerse mutlaka kısıtlama veya engelleyici tüm tedbirleri alacaklardır. Amerika’da yaşasaydık yatırım yapın diyebilirdim belki ama Türkiye’de yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Kısa vadeli güzel yatırım olabilir ama uzun vade de devlet politikalarını bilemeyeceğimiz için paranız çöpte olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir