Bir Zamanların Dev Markası Nokia Nasıl Kuruldu?

ds-damat

1865 yılında Fredrik Idestam isimli mühendis, kağıt- hamuru değirmenini kurdu. Finlandiya’nın güneyinde nehir kıyısın da kağıt üretimine başladı. O zamanlar, endüstri de kağıda çok talep olduğu zamanlardı. Şirketin payları yüksek miktarlara ulaştı, Nokia giderek büyüdü. Nokia,ilk önce Rusya’ya sonrasında İngiltere ve Fransa’ya kağıt ihraç etmeye başladı. Fabrika oldukça geniş işgücü kadrosu kurdu. Etrafında da küçük topluluk kurulmaya başladı. Finlandiya’nın güneyinde Emäkoski nehrinin kıyısında Nokia denilen topluluk halen duruyordur.

Nokia’nın adım adım yükselişi

Finli kauçuk ürünlerinin üretici olan Rubber Works, kağıt hamuru değirmeninin ürettiği hidroelektrikten etkilendi. Sonrasında Nokia ile birleşti. Ürünlerine Nokia adı altında satmaya başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında artan enerji iletimi, telgraf ve telefon ağı ihtiyacı arttı.3 şirket birleşerek Nokia ‘ yı kurdu. 1970 yılının başında telefon santrelleri elektromekanik devrelerden oluşuyordu.Kısa sürede Nokia başarılarıyla dijital devreleri geliştirdi. Nokia DX 200 yüksek seviye de bilgisayar dilinin yanında Intel mikroişlemciler de mevcuttu. Nokia,1981 yılında Mobil Telefoniyi, dünya çapında ilk elektronik cep telefonu şebekesini icat etmesine olanak tanıdı.

NMT daha sonrasında diğer ülkelerde faaliyete geçti.Kısa süre sonucunda dijital mobil telefonu olan Global System for Mobile Communication, piyasaya satışa sunuldu.Ardından Nokia GSM telefonlar üretmeye başladı. 1990 yılının başların da, Finlandiya’ya ekonomik durgunluk nüksetti.Bir dedikoduya göre de bu süreçte İsveçli olan telekom şirketi Ericson, Nokia’ya teklif getirmiş fakat red cevabı almış.Bununla beraber Nokia büyük bir telefon satışına sahip oldu. Nokia, Finlandiya’nın en büyük şirketlerinden olmasının yanında önemli şirketlerinin arasında yer almasının sebebi de bu olduğu belirtiliyor.Bazı kaynaklara göre 1997 yılında Nokia 31 tane ülke de 59 adet operatöre GSM sistemlerini sattı.

Nokia, İskandinav ülkelerinde önemli şirketlerden biri haline geldi.Büyük bir televizyon üreticisi ve en büyük bilgi teknolojileri şirketi durumuna ulaşmıştır.Ekonomik durgunluk süresinde Nokia şirketi kendini telekomünikasyona vermiştir. 2100 isimli serisi çok başarılı olmuştur. O kadar çok başarılı  olmuştur ki, 500, 000 adet satma hedefini de aşmışlardır. Hedefini 20 milyon gibi bir rakam ile aşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir