E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Bir Garajda 538 $‘lık Bütçeyle Startı Verilen Dev Şirket: HP

HP olarak bilinen Hewlett-Packard şirketi 1939 yılında Amerika’da kurulmuş bir şirkettir. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kurulmuştur. Sayısal görüntüleme, baskı sistemleri, bilgi işlem hizmet sağlayıcılığı, yazılım, donanım konularında faaliyet göstermektedir. Toplam varlıkları 129.51 milyar dolardır. Bünyesinde 317,500 kişi çalışmaktadır. Kullanıcılara sağladığı ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon, yazıcı, sunucu, tarayıcı gibi ürünleri geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır. Hisseleri Newyork Borsası’nda işlem görmektedir. Phoneix Tecnologies, Snapfish, Verifone, HP 3PAR, Palm, HP Autonomy, Compaq, Elektronic Data Systems, Neoware, Apollo Computer, ArcSight, Tower Software gibi yan kuruluşları bulunmaktadır.

Garajdan Dünyaya Milyar Dolarlık Büyüme Hikayesi: HP

William Hewlett ve David Packard adlı iki üniversite öğrencisi tarafından, 1 Ocak 1939 senesinde ölçü cihazları ve ölçü ekipmanları üzerine kurulan şirket yıllar sonra dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden biri olacaktı. HP notebooklar hemen hemen her eve girecekti. 1935 senesinde Stanford üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü başarıyla bitiren bu iki arkadaş kendi isimlerinin baş harflerini kurdukları bu şirkete verdiler; HP.

Şirketin ilk merkezi ve çalışma ofisi Palo Alto’da bulunan basit bir garajdı. İlk ürünleri ismi HP200A olan hassas ses osilatörüydü. Şirket başarılı çalışmalar sonucunda 1957 senesinde halka açıldı. 1960 yılına gelindiğinde Sony ve Yokogawa isimli şirketler ile ortak iş yapmaya başladılar. 1996 senesi dönüm noktası oldu ve ilk mini bilgisayar kabul edilen HP2100/HP 1000 serisini piyasa sürdü. Bundan sonra hızlı bir şekilde büyümesini devam ettirdi.

Dizüstü Bilgisayar ve Yazıcı Krallığının Kurulması

1984 senesinde piyasa sürdükleri HP LaserJet yazıcıları bu gün de olmak üzere yazıcı piyasasına hakim olmalarının ilk adımlarını attıkları ürünleridir. 1990 yılına gelindiğinde sunucu bilgisayarları üretimine ve nihayet dizüstü bilgisayar üretimine başladılar. O günden sonra hızlı bir biçimde HP laptoplar sektörde büyük pay sahibi olmaya başladı ve bu gün de dünyanın en çok kullanılan markalarından biri oldu. 6 Ekim 2014 yılı şirket için bir dönüm olmuştur. Bu tarihten itibaren ikiye bölünmüştür. Bunlardan birinci olan HP Inc şirketinin üretime ağırlık vereceğini, Hewlett Packard Enterprise şirketinin ise bilişim, İT ve donanım konularına ağırlık vereceğini açıklamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir