E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Bill Gates’in Başarısızlıklarından Çıkarabileceğimiz 7 Ders

Dünyanın en hayırsever kişilerinden birisi olarak bilinen ünlü mucit, başarılı iş adamı ve herkes tarafından artık bilindiği gibi Microsoft’un kurucusu Bill Gates hakkında bilmediğimiz gerçekler. Sahip olduğu serveti ile dünyanın en zengin kişilerinden birisi olarak gösterilen Bill Gates hayatı boyunca hep başarılı işlere mi imza attı dersiniz? Yoksa onun da hayatında başarısız olduğu zamanlar oldu mu? İşte ünlü iş adamı Bill Gates’in hayatının pek de bilinmeyen yönleri.

1.) Hatalı Kararlar Verseniz de Pes Etmeyin

Başarılı iş adamı Bill Gates de iş hayatında bazı konularda hatalı kararlar verdi. Ancak verdiği yanlış kararlar da olsa yine de bu onun dünyanın en zengin kişileri sıralamasında üst sıralarda olmasına engel olmadı. Hayatında vermiş olduğu en yanlış kararlardan birisi belki de Apple şirketi batmak üzere iken onu kurtarması oldu. Bill Gates her ne kadar Apple firması ile Microsoft firmasının birbirine karıştırılmaması gerektiğini söylese de şu an dünyada Apple’nin pazar payı Microsoft’tan fazla.

2) Kararsızlıklara Saplanmayın

Bazen geç alınan kararlar ya da kararsızlıklar kişilere ciddi para ve unvan kaybettiriyor. Google arama motoru oluşmadan önce Bill Gates bir arama motoru oluşturmuş olsaydı şu an belki de Google böylesine meşhur olmayacaktı.

3) Yeni Teknolojilerin Gücünü Önemseyin

Online platformlarda internetin gücünün bu kadar güçlü ve hızlı olabileceğini kestiremeyen Bill Gates sanal ortam uzmanları tarafından internetin gücünü yeterince önemsemediği konusunda her zaman eleştiriliyor. Bu nedenle Microsoft’un sanal tehditlere ve çeşitli fırsatlara karşı daha savunmasız olduğunu vurguluyorlar.

4) Öngörülerinizde Temkinli Olun

2002 senesinde katıldığı bir TV programında çok kısa zamanda spam maillerinden kurtulunabileceğini belirten Gates bu konuda hatalı bir öngörüde bulunmuştu. Tahmin etme gerçekleştir.

5) Mutlaka Pazar Araştırması Yapın

1974 yılında kurmuş olduğu şirketi 3494 dolar kaybederek battı. Batma nedeni ise yeterince iyi bir pazar araştırmasının yapılmamış olması idi. Ne  iş yapacak olursanız olun pazar araştırması önemlidir.

6) Siyasi İlişkileri Sıcak Tutun

Hükümetle iyi ilişkiler kurmak önemlidir. Bill Gates her zaman Microsoft’un hükümetten ayrı kalması taraftarı idi ancak hakkında rakip firmaların açtığı davalar nedeni ile büyük kayıplar yaşadı.

7) Hata Yapmaktan Korkmayın

Sonuç olarak dünyaca ünlü bir zekanın bile hata yapma potansiyeli olduğuna göre hata yapmaktan korkmayın, sadece ders almasını bilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir