Benchmarking Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Benchmarking, kelime anlamı olarak kıyaslama demektir. Eski ya da yeni bakılmaksızın birçok şirket rekabet piyasasında performanslarını ve verimliliğini artırmak için bu yöntemi kullanmaktadır. Temek amaç en nihayetinde şirketinizin üretimini ve karını artırmaktır. Bilindiği üzere günümüz dünyasında yeni bir şirket kurmak kolay olsa da rekabet piyasasında tutunmak bir hayli zordur. Kendi ürettiğiniz ve mutlaka özgün olması gereken projenizi halka sunmadan önce kapsamlı ve derin bir araştırma yapmak gereklidir. Uzunca süren gözlemler sonucu kendi şirketinizde eksik olan yanları ve müşterilerin sizde ne aradığını tespit edebilirsiniz. Benchmarking dediğimiz yöntem tam da bu noktada size istediğinizi vermektedir. Farklı şirketler ile bilgi paylaşımı yapmanız sonucunda yeterli bilgileri elde edersiniz ve kıyaslama yapmak için her veriyi toplamış olursunuz. Peki, araştırma sonucu müşterilerin sizde ne aradığını tespit ettiğiniz Benchmarking nedir?

Bilindiği üzere her şirket kuruluşu itibariyle kendi yöntemlerini belirler. Şeffaflık ilkesi esas alınarak yapılan paylaşımlar sonucu her şirket belli bir kazanç elde eder. ‘’win win’’ olarak da adlandırılan bu paylaşım sonucu hem siz hem de diğer şirketler kendilerinde olan eksik yönleri fark eder. Aynı zamanda bu yöntemle kendi hatalarınızı
analiz ederek bir risk haritası da çıkartabilirsiniz.

Benchmarking Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Öncelikle en az iki şirkete ihtiyaç vardır. Dilerseniz çok daha fazla şirketle de kıyaslama yoluna gidebilirsiniz. Bu durum yaptığınız analizin çok daha kapsamlı olmasına yardımcı olacaktır. Yöntemi uygulamak için seçtiğiniz şirketler alanında başarılı olmalıdır ki sizlere de bir şeyler katabilsin. Öncelikle yapmanız gereken eksiklerin tespiti sonrası bir hedef ve amaç belirlemektir. Bu aşamadan sonrası için izlenmesi gereken yol belirlenen hedefe ya da amaca en kolay yoldan ulaşmanızı sağlayacak yöntemi belirlemektir. İzlenecek yol esnasında şirketinizin kültüründe belli değişiklikler yapılabilir ve hatta tamamen değiştirilebilir. Bu yöntem sonrasında otomatik olarak şirketinizin performansı aynı doğrultuda artacaktır.

Benchmarking yöntemi sonrası değişime ve gelişmeye açık olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki değişen dünyada hiçbir şey eskisi gibi kalmaz. Köklü şirketlerin tamamı kendini sürekli olarak güncellemektedir ve değişen dünyaya ayak uydurmak için elinden geleni yapmaktadır. Sizler de hep ilerlemek ve başarılı olmak istiyorsanız değişimden yana olmalı ve farklı yöntemleri sıkılmadan denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir