E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
röportaj.png fotoooo

Begüm Albayrak ile Özel Röportaj: Pazarlamanın Geleceği: Maas , Marketing As A Service

Pazarlama Türkiye okurlarına kısaca kendinizden söz eder misiniz? Genç bir girişimcisiniz, girişim yolculuğunuz nasıl başladı?

10 yılı aşkın profesyonel iş yaşamımda Türkiye ve Global birçok firmada pazarlama, marka yönetimi ve iletişim alanlarında yönetici görevlerinde bulundum. Daha sonra kendi bilgi birikimimi danışmanlık çatısı altında toplamaya karar verdim. Üniversite eğitimim esnasında Amerika’da pazar araştırma ve marka iletişimi stajını ve eş zamanlı dil eğitimimi tamamladım akabinde İstanbul’da profesyonel iş yaşamına devam ettim. Ardından Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yönetimi yüksek lisansını 2016 yılında tamamladım. Galatasaray Üniversitesi Marka İletişim Yönetimi alanında konuk katılımcı olarak eğitimler verdim.

Her zaman yeni şeyler üretmek, yaratıcılık gerektiren işlerde yer almak beni heyecanlandırıyordu. Profesyonel iş hayatı içinde bulunduğum 10 yıl boyunca; pazarlama dinamikleri içinde yer almak, çalıştığım her marka için yeni şeyler yaratıp kreatif çalışmalar yapmak bana oldukça keyif verdi. Dolayısıyla tam bu noktada, biraz da cesaretle edindiğim tüm tecrübeleri bir marka altında toplamaya karar verdim ve kendi ajansım olan Orange Blue’yu kurdum. Sıfırdan bir marka üretmek ve bu doğrultuda yapılacak tüm tutundurma faaliyetleri ve farklı pazarlara açılma dinamikleri beni her gün daha canlı tutuyor. Orange Blue her geçen gün büyüyor.

yeni
Orange Blue Kurucusu Begüm Albayrak

Orange Blue’nun faaliyet alanlarından bahsedebilir misiniz?

2020’den bu yana Orange Blue olarak şirketlerin büyüme yolculuğunda *Event *Social – *Digital şeklinde kendimizi konumlayıp; etkinlik ve dijital strateji alanlarında kurumsal firmalara hizmet veriyoruz. Orange Blue olarak yaptığımız işi; kurumsal etkinlik yönetimi ve dijital pazarlama danışmanlığı olarak iki başlıkta toparlayabilirim.

Orange Blue olarak event tarafında kurumsal firmaların iç iletişim etkinliklerini; tüm kreatif süreci planlayıp A’ dan Z‘ ye teslim ediyoruz. Motivasyon etkinlikleri, kurum içi iletişim etkinlikleri, ofise dönüş etkinlikleri, yaza merhaba partileri, kurum içi yıllık toplantılar, lansmanlar gibi geniş bir yelpazede etkinlik ve organizasyonel anlamda hizmet veriyoruz. Bu süreçte önceliğimiz firmanın etkinliği planlamasındaki ana hedefi belirlemek. Örneğin, pandemi sonrası dönemde oldukça yoğun şekilde şirket içi iletişim aktiviteleri yaptık, bu dönemde işe giriş yapan kişilerin yaklaşık bir yıl sonra birbirleri ile yeni tanıştıkları aktiviteleri planlamak oldukça keyifliydi. Bunun yanında sektörel etkinlikler, zirve, lansman gibi farklı konsept eventlerini de yüksek katılımcı sayısı ile planlıyoruz. Etkinlik alanında lojistik devi , eğitimde global markalar ve bilişim gibi birbirinden farklı sektörlerde referanslarımız oldu.

Danışmanlık olarak ise ‘Marketing as a Sevice’ anlayışıyla 360 derece pazarlama stratejileri belirleyip şirketlerin büyüme ivmelerine hız kazandırıyoruz. Firmaların pazarlama faaliyetlerini uçtan uca analiz edip, büyümenin önündeki engelleri keşfediyor ve bunları iyileştirebilmek için dijital pazarlama metriklerini kullanıyoruz. Veriyi odağına alarak; test edip, analiz edip ve ölçümleyerek büyüme odaklı bir pazarlama stratejisi oluşturuyoruz. Kreatif süreçte firmaların dijital alandaki görünen yüzünde marka algısı ve imajı oluşturup, dijital pazarlama stratejisini oluşturuyoruz. Bu doğrultuda sosyal medya, reklamlar, kampanyalar gibi geniş alanda projeler yürütüp marka bilinirliği oluşturuyor ve şirket büyümesine katkı sağlıyoruz.

Firmalar bu faaliyetlerden ne tür kazanımlar elde ediyor?

Her etkinlik sonrası anket, kısa mesaj, mailing gibi çeşitli yöntemlerle etkinlik geri dönüşlerini alıp kurum içi iletişime katkısını ölçümlüyoruz. Tabii ki tüm etkinliklerin firma imajını sağlamlaştırmak, markaya bağlılığı pekiştirmek, online ve offline platformlarda görünürlüğünü sağlamak gibi faydaları oluyor. Özellikle pandemi sonrası uzaktan çalışma sisteminde veya hibrit çalışma sistemi dahilinde olan firmalar, ofise dönüş etkinlikleri yaparak kurum içi moral ve motivasyonu arttırmayı başardılar. Aynı zamanda kurum dışı networking, round table gibi sektör bazlı etkinliklerde  ise  satış  ivmesinin hareketlendiğini rasyonel olarak görebildik.

B2B Marketing faaliyetlerinde ise şirketlerin sosyal medyada görünen yüzü olup marka algısı ve imajını yönetiyoruz. Reklam ve kampanyalar ile desteklediğimiz dijital pazarlama stratejileri ile satış ve dolayısıyla karlılığa katkı sağlıyoruz. B2B alanında en verim aldığımız çalışmalardan biri ise başarı hikayeleri. Firmaların başarı sağladıkları projelerin ya da firma içinde ilham veren çalışanların hikayelerinin video çekimlerini gerçekleştirip, dijitalde PR çalışmalarını yapıyoruz. Dolayısıyla pazarlamanın tüm bileşenlerini dahil ederek şirket karlılığı ve şirket büyümesine katkı sağlıyoruz.

 ‘Marketing as a Serviceolarak hizmet verdiğinizden bahsettiniz. Kapsamı nedir ve hedef kitleniz kimlerdir? Bu hedef kitleye nasıl bir fayda sağlıyorsunuz ?

Pazarlamanın geleceğini Marketing as a Service (MaaS) olarak tanımlayabiliriz. MaaS, minimum bütçe ile maksimum fayda alabileceğiniz bir sistemdir. Biz de bu doğrultuda büyüme hedefi olan firmalara ‘as a service’ çalışma anlayışı ile danışmanlık veriyoruz. Firmaların hedefleri ve ürün ya da hizmetlerini tanımak ilk amacımız, bu doğrultuda 360 derece pazarlama stratejisi belirleyip şirketlerin büyüme hedeflerini yakalamasına ve büyüme ivmelenmesine katkı sağlıyoruz. Dünyada çokça tercih edilen ‘as a service’ çalışma biçimi özellikle start up’tan scale up’a büyümek isteyen firmaların tercih sebebi oluyor. MaaS; Büyüme hedefi olan firmaların yolun en başında yüklü maliyetler altına girmeden stratejik destek aldığı ve 10 yılı aşkın pazarlama deneyimimizden faydalandığı bir çalışma sistemi oluyor.

En önemli noktalarından biri de yeni pazarlama teknolojilerinden yararlanarak büyümeye katkısının ölçümlenebilmesi. Daha düşük bir maliyetle yüksek etkili pazarlama hizmeti sunarak veriye dayalı stratejiler ile karar vermeye odaklanıyoruz.

Genelde B2B alandaki büyüme hedefi olan tüm firmalara hizmet sağlıyoruz. Bu doğrultuda firmaların dijital marketing, reklamlar, kampanyalar, eventler gibi tüm pazarlama süreçlerini dahil edip strateji ve bütçe belirleyerek büyüme hedeflerine dair operasyonel süreçlerini yürütüyoruz.

Sizce Orange Blueyu sektördeki ajanslardan farklı kılan nedir?

Orange Blue olarak gerek etkinlik gerekse danışmanlık ayağında firmalara niş bir hizmet sunuyoruz. Amacımız verdiğimiz hizmetin stratejik olarak doğru noktalara dokunması, sonuç odaklı olması ve müşteri memnuniyeti maksimizasyonunun sağlanması.

Danışmanlık verdiğimiz tüm firmaların pazarlama ayağında büyüme oranlarını arttırmak ilk amacımız. Ürün ve hizmeti doğru tanımlayıp B2B alanındaki tüm tecrübemizi büyüme hedefi olan firmalara aktarabilmek.

“Doğru iletişim fark yaratır” mottosu ile çıktığımız bu yolculukta istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme için paydaşlarımızın stratejik pazarlama ortağı olarak çalışıyoruz.

Sizden hizmet almak isteyen firmalar size nereden ulaşabilirler?

Orange Blue internet sitemiz ve Sosyal Medya hesaplarımız üzerinden ajansımıza, Begüm Albayrak Linkedin hesabımdan da bana ulaşabilirler. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir