Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın Bülteni Nasıl Yazılır? Çeşitleri Nelerdir?

damattween

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Bir basın bülteni, bir kuruluşun haber medyasına ve ötesine yayınladığı  resmi bir duyurudur (yazılı veya kaydedilmiş). Biz buna “basın bülteni”, “basın bildirisi”, “haber bülteni” veya “medya sürümü” diyoruz, her zaman aynı temel şeyden bahsediyoruz.

Çoğu basın bülteni sadece bir sayfa uzunluğundadır. İki sayfa başında ve sonunda, şirketler, haberlerin, piyasaya sürüldüğünde şirketin duyuruları hakkında kendi hikayelerini yayınlamak için yeterli materyale sahip olmaları için yeterli bilgiyi sağlamak istiyorlar.

Ve şirketinizin başarılarını süsleyen bir basın bülteni hazırlamak cazip gelse de veya medyaya daha ilgi çekici bir hikaye yapmak için gerçekleri ispatlamak isterler. Unutmayın: Basın bültenleri kamuya açık alanda duyurulur, bu da müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin görebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, yalnızca haber kapsamına giren bir duyuru olarak bir basın bülteni düşünmek yerine, bunu değerli bir pazarlama içeriği parçası olarak düşünmelisiniz.

Basın Bülteni Çeşitleri Nelerdir ?

Duyurunuzu aklınızda tutuyorsunuz ve şimdi, topluluğunuzla, sektörünüzle ve takipçilerinizle paylaşmak için kelimelerin yazılacağı metin paragrafı oluşturmanın zamanı geldi.

İki yıllık ücretli sosyal medya çalışmalarından sonra 10. Twitter takipçisini kazanan hayali bir reklam ajansı olan bir firmayı düşünelim. Bu başarısını duyurmak için, firma aşağıda yazıya aldığımız gibi bir basın açıklaması yayınlayabilir.

Örnek Basın Bülteni Formatı Nasıl Oluşturulur:

  • Kural: Başlığı Karşı Konulmaz Hale Getirin

Mükemmel blog yayını başlığını yazmak gibi , başarı için basın bülteninizi ayarlamak, başlığınızla başlar. Çalışmak için tek bir çizginiz var, korkutucu görünebilir, ancak başlığınızı büyüleyici hale getirmek için diksiyonu dikkatle düşünün.

Hareket fiillerini kullanın, anlaşılır, yalın bir dil kullanın ve başlığınızı basit ve kısa anahtar kelimeler (arama motorları için) kısaca ödüllendirin, bu nedenle başlığınızı insanların dikkatini çekecektir. Mesajınıza net bir şekilde odaklamak için bir satırda tutun.

En önemlisi, ilginç hale getirin: Gazetecilerin her gün yüzlerce yayınlanmadığı halde düzinelerce aldıklarını unutmayın, bu nedenle ilgi çekici bir başlık yazmak için zaman ayırın. Senin için zaman ve çabaya değer.

  • Kural: Okutmaya Sürükleme

Gazetecilere, analistlere, etkileyicilere veya takipçilere duyurunuzu paylaşmaya eğilimli olmak için, neden onlara niçin dikkat etmesi gerektiğini söylemelisiniz.

Sürümünüzün ilk paragrafı, yeni lansman, güncelleme veya geliştirmenin kim, ne, neden, nerede ve nasıl yapıldığını kapsamalıdır. Muhabirler, detayları ve kabarık arka plan bilgilerini incelemek için bir zamana sahip değiller ve  sadece hikayenizi otoritenin bir pozisyonundan başkalarına anlatmasına yardımcı olacak gerçeklere ihtiyaç duyarlar.

Bu bölümden sonra okuyucunun potansiyel olarak gözden kaçırabileceği yeni ve önemli bilgiler olmamalıdır.

  • Kural: Cazip Bir Bilgi Teklifi

Sahneyi kurduktan sonra, ayrıntılarınızı, gazetecilerin duyurularınızla ilgili bağlam için kullanabileceği bir teklifle ve haberlerin verili endüstriyi, müşteri tabanını ve manzarayı nasıl etkilediğinin bir resmini çizmeye yardımcı olacak bir teklifle hayata geçirme zamanı geldi.

İdeal olarak, şirketinizdeki yönetici ekibiniz, proje adaylarınız veya duyurunuzdan doğrudan etkilenenler de dahil olmak üzere şirketinizdeki önemli paydaşlardan alınacaktır. Anahtar rakamları ve yetkilileri alıntılamak, gelişiminizin önemini vurgular. Seçilen alıntı anlatıcınızı şekillendirmeli ve duyurunun özünü vurgulamalıdır. Ofisteki herkese bir yorum ya da hisselere dahil edilen 25 kişiden alıntı yapma zorunluluğunu istemeyin ve bir ya da iki kritik sözcü seçin ve alıntıları kendi benzersiz perspektifleri etrafında odaklayın.

  • Kural: Değerli Arkaplan Bilgisi Sağlayın

Bu son paragrafta, okuyucunun bir hikayeyi dosyalamak ya da kelimeyi yaymak için ihtiyaç duydukları tüm önemli detaylara ve bilgilere sahip olduğunu unutmayın.

Şirketiniz hakkında ya da duyurularınızın gelişimi hakkında gereksiz bilgiler ve kelimeler sağlamak cazip gelebilir ancak bazen çizilmediyse ve sadece bir roman olma konusunda utangaç olmuyorsa, bir yazı parçasının eksik olduğunu düşünüyoruz. Ancak, basın bülteni yardımcı ve özlü olmalı .

Burada anlatıcınızı güçlendiren, şirketinizin projeyi veya duyuruyu geliştirdiği yaratıcı veya kayda değer biçimler gibi ayrıntıları verin. Veya, uygun olduğunda, ilanınızın gelecekteki etkilerini yorumlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir