23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
Başabaş Noktası Analizi Nedir?

Başa Baş Noktası Analizi Nedir?

İşletmeler açısından bir işe başlamak, devam ettirmek ve hem uzun hem de kısa vadede kârlılığı arttırmak çok önemli kavramlardır. Özellikle yeni bir işletme girişiminde bulunuluyorsa, bu kavramların iyi değerlendirilmesi ve planlamanın iyi yapılması son derece önemlidir. Doğru ve profesyonel bir analiz, başarıya giden yolda önemli bir adımdır. Başa baş noktası denilen kavram da yine bunlarla alakalıdır ve oldukça önemlidir. Çok uzun yıllardır iş hayatında kullanılan ve değerlendirmeye alınan bir kavramdır. Peki, Başa Baş Noktası Analizi nedir?

Başa Baş Noktası Analizi ve Kavramı Nedir?

En basit şekliyle başa baş noktası, bir işe kalkışırken harcanacak kaynaklarla ve emekle, o işten elde edilecek faydanın eşit olduğu noktadır. Bu noktadan sonra faaliyetlere devam edildiğinde kârlılık ortaya çıkar. Bu nedenle başa baş noktasını iyi hesaplamak, işletme açısından fayda sağlayacaktır. Şöyle ki, bir işe kalkışıldığında ilk başta yapılan maliyet her zaman için varlığını sürdürür. Yani bu maliyetten kaçılması mümkün değildir. Katlanılan maliyet sonucunda işletmenin belirli bir beklentisi de olacaktır. Bu beklentilerin karşılanmasına giden yolda, katlandığınız maliyet ile elde ettiğiniz gelirin eşitlendiği bir nokta bulunur ve bu noktaya hızlı bir şekilde ulaşmak, işletmenin devamlılığı açısından son derece önemlidir.

Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Esasında başa baş noktası analizi, son derece kolay bir matematiksel işlemdir. Fakat geniş çapta girilen işlerde bu durum karmaşık bir hal alabilmektedir. Bu nedenle başa baş noktasını hesaplarken yalnızca gelir ve gider kalemlerini değerlendirmek yetersiz kalacaktır. Bu noktada başa baş noktasına geleceğiniz anı hesaplarken, piyasa analizi ve müşterilerin alım gücünü, bulunduğunuz ülkenin ekonomik durumunu iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki başa baş noktasına ne kadar erken gelinirse, işletme açısından o kadar faydalı olacaktır.

Başa baş noktasına ulaşıldığında, artık giderleriniz ile gelirleriniz eşit konumdadır ve işletmeniz faaliyet göstermeye devam ettikçe, bu gelir – gider dengesi sizin lehinize çalışacaktır. Bunun için istikrarlı bir şekilde kaliteden ve hizmetten ödün vermeden çalışma yürütmek gerekir. Bu şekilde bir çalışma ile başarıya ulaşmak hiç de zor değildir. Bu noktada en önemli unsur, analizi ve tahminleri yapacak olan ekibin disiplinli bir çalışma yürütmesi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir