23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Bakkalınızdan Israrla İsteyiniz!

Nestlé geçtiğimiz günlerde yeni bir reklamla karşımıza çıktı. Öncelikle izlememiş olanlar için reklam filmini aşağıda paylaşıyorum.

Nestle 1927 Özel Seri Reklamı:

Reklam daha yeni yayınlanmış olmasına rağmen sosyal medyada oldukça konuşulmaya başlandı. Nestle markası dışında, bu reklam özelinde kullanıcılar tarafından oluşturulmuş çok sayıda yorum, paylaşım bulunmakta. Bu paylaşımlara değinmeden önce gelin reklamı genel hatlarıyla bir inceleyelim.

Reklamı izlediğimizde genel olarak gördüğümüz, Nestlé 1927 serisinin diğer çikolatalardan farklı olduğuna ve Nestle uzmanlığına değinilmesi. Baştan sona sesle, görüntüyle, müzikle bir nostalji esintisi taşıyan reklam toplamda 30 saniye sürüyor. Kullanılan kelimeler, eş zamanlı olarak nesnelerle, görsellerle destekleniyor. Temelde baktığımızda “uzman”, “nostaljik”, “özel” gibi anahtar kelimeler reklamı çerçevelemekte. Şimdi kelime kelime, sahne sahne detaylara inelim. Reklama ilişkin detaylar aşağıdaki başlık altında incelenebilir:

  1. Nestle Uzmanlığı : Nestle bu reklamda, bazı sıfatlar kullanarak 1 asırlık çikolata uzmanlığının ve diğer çikolatalardan farkının altını çiziyor. “Yeni, yepyeni”, “özel” 1927 çikolatası, “harikulade” fındık kreması, “yılların itinası” gibi…
  1. Nostalji: Türkiye’de çikolata üretimi ile ilgili geçmişe bakarsak, Nestle 1927 yılında Türkiye’de ilk çikolata fabrikasını kuran marka. Türkiye’de çikolata alanında ilk ve köklü bir firma olmasının işaretlerini gerek sözel ifadelerle, gerek reklam müziği ile reklamda da görmek mümkün. Aslında çoğu çikolata markasının eğlence, abur cubur imajından ziyade, daha asil, daha ağır bir imaj çiziyor.
  1. Dilsel Göstergeler: Kullanılan dil de eskiye atıfta bulunarak geçmişi, nostaljik vurguları destekliyor. Dikkat edilirse, “muhteviyat”, “harikulade”, “itina” gibi nispeten eski Türkçe kelimelerin aralara serpiştirildiğini görebiliriz.
  1. Duyusal Göstergeler: Bizler dış dünyayı duyularımızla algılarız ve ona göre yorumlarız. Duyularımız aracılığıyla iletilen bilgiler ile duygularımızı, düşüncelerimizi şekillendiririz. Bu bağlamda tek bir duyunun çok etkili olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bir duyu, başka bir duyu ile desteklenirse daha büyük etki yaratabilir. Hatta ne kadar çok duyu, o kadar çok etki diyebiliriz. Reklam görüleceği üzere görme, işitme ve tatma duyularına ilişkin bazı ipuçları barındırıyor. Örneğin, gofret yapraklarından bahsederken, “çıtırdamak” efektini kullanıyor. Zihnimizde gofretin çıtırtısı, görüntüsü ile pekişiyor. Diğer yandan, çikolatanın akışkanlığı ve yumuşak kıvamı çikolatayı gözümüzde daha cazip kılıyor.
  1. Ürün ambalajı: Ürünün ambalajı da klasik yağlı kağıt ambalajlardan farklı. Bazı sahnelerde özellikle ambalaja yakın çekim yapılmış. Ambalaja dikkat edilirse üzerinde “spesiyal” yazıyor. Ambalaj tasarımının farklı olması yeniliğe vurgu yapıyor. Üzerindeki spesiyal yazısı ise tüketiciye “size özel”, “ayrıcalıklı” mesajı veriyor. Arka planın buğulu gösterilmesi, ürünü ve içerdiği malzemeleri ön plana çıkarıyor ve izleyicinin direkt ürüne odaklanmasını sağlıyor.
  1. Mesaj: Bakkalınızdan Israrla İsteyiniz: Reklam filmi “Bakkalınızdan ısrarla isteyiniz” mesajı ile bitiyor. Ekranın sol alt köşesinde ise #ısrarlaisterim etiketi yer alıyor. Peki Nestle neden böyle bir mesaj vermiş olabilir?
    “Israrla isteyiniz” hepimizin bildiği klişe bir sloganıdır. Ancak Nestle’nin burada özellikle “Bakkalınızdan ısrarla isteyiniz” demesi tesadüf olmasa gerek 🙂 Geçtiğimiz sene Tadelle markasına ait kısa reklam filmlerinde de “Bayinizden ısrarla isteyiniz”, “Tüm seçkin marketlerde” gibi sloganlar kullanılmıştı. Nestle de bu iki reklamın mesajını da birleştirerek yeni bir slogan yaratmış gibi görünüyor.

Tadelle Reklam Filmi – Seçkin Marketler: 

Tadelle Reklam Filmi – Bayinizden ısrarla isteyiniz:

Tadelle ile Nestle reklamlarını karşılaştıralım. Dikkat edilirse, Tadelle genç karakterleri oynatarak ve mizahi bir dil kullanarak daha eğlenceli ve gençlere yönelik bir reklam yapmış. Nestle ise aynı mesajı daha nostaljiye, köklü olmaya dikkat çekerek vermiş. Bu nedenledir ki, market yerine bakkal kelimesini kullanmayı tercih etmiş. Tadelle’nin yeni nesil imajının aksine, eskiye vurgu yaparak “bakkalınızdan ısrarla isteyiniz” diyor.

Görünüşe göre, “ısrarla isteyiniz” sloganı sosyal medya kullanıcılarının da dikkatini çekmiş. Aşağıda bu reklam hakkında yazılan bazı tweetleri aşağıda bulabilirsiniz.

“Nestle 1927 özel seriyi bakkalımdan ısrarla isteyince adamla kavga ettik.”

“Nestle 1927’den kalan çikolataları satıyo lol”

“Nestle 1927 serisi mi? Bozulmuştur onlar.”

“Köyde bakkala Nestle 1927 gelmiş. Amca da bunun son kull tarihi geçmiş göz göre göre millete satıyorsunuz diye bi başladı, zor ikna ettiler :/”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir