E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

B2B ve B2C Pazarlama Yöntemleri ve Farkları Nelerdir?

Firmadan firmaya gerçekleştirilen pazarlama yöntemi B2B ve B2C nedir? (Business to Business) Firmadan müşteriye gerçekleştirilen pazarlama yöntemi olan B2C nedir? (Business to Customer) Arasında ne gibi farklar var?

Öncelikle kısaca tek tek ele gözden geçirecek olursak;

B2B Pazarlama
B2B Pazarlama

B2B Nedir?

B2B pazarlama, bir firmanın ürün ve hizmetlerini son kullanıcı yerine diğer firmalara ulaştırdığı pazarlamadır. B2B pazarlamaya reklam ajansları, grafik tasarım hizmeti veren şirketler ve hosting hizmetleri örnek verilebilir. Bunun dışında B2B Platformları ücretli ve ücretsiz olmak üzere de ikiye ayrılabilirler.

B2B e-ticaret platformları nelerdir ? 

www.alibaba.com, www.kompass.com ve www.tradeturkey.com örnek verilebilir.

B2B Neden Önemlidir ?

B2B sayesininde çok daha doğru ve hızlı bir şekilde ürün veya hizmetlerinizi pazarlama imkanına sahipsinizdir ve geleneksel pazarlama yöntemlerine daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ve digital bir pazarlama olsa dahi alıcı ve satıcı bir araya gelerek bazı konularda yüzyüze anlaşma sağlayabilmektedir.

B2C Pazarlama
B2C Pazarlama

B2C Nedir?

B2C pazarlama ise bir firmanın ürünlerinin ve hizmetlerinin son kullanıcıya ulaştığı modeldir. B2C’de kendi içerisinde 2’ye ayrılır. Birincisi; bugün oldukça sık kullandığımız sanal alışveriş mağazalarıdır. İkincisi ise; üretici firmanın ürününü fabrika cıkış fiyatından sanal mağaza aracılığı ile tüketiciye veya perakendeciye satışını gerçekleştirmesidir.

B2C e-ticaret platformları nelerdir ? 

www.hepsiburada.com, www.markafoni.com

B2C Neden Önemlidir ?

B2C pazarlama satıcıyla müşterinin daha kolay bir araya gelmesini hızlı ve güvenli bir şekilde sağlar. Günün her saatinde satış imkanı olanağı vardır. Aynı zamanda da stok kontrolü kesin ve eksiksiz yapılır.

B2B ve B2C Pazarlama Yöntemleri ve Farkları Nelerdir?
B2B ve B2C Pazarlama Yöntemleri ve Farkları Nelerdir?

Farklarına gelecek olursak;

Satıcı açısından B2B ve B2C arasındaki temel farklar

B2C’de doğrudan müşteri veya bayi temelli direkt satış yapılırken B2B’de en temel haliyle hizmet veya ürünleri diğer işletmelere sunan firmalardır.

B2B ve B2C “pazarlama” yönünden farklar

B2B pazarlamada, şirketteki bir çok kişi müşteri ve müşteri adaylarıyla iletişim halinde olur istişari satışları oluştururlar. B2C’de ise bunun için reklamları ve sosyal medya platformlarını kullanırlar.

B2B’de markalar müşterilerine farkındalık sağlayabilmek konusunda yardımcı olur.B2C’de ise markalar müşterilerini satın almaya teşvik ederler.

B2B ve B2C Pazarlama “müşteri” yönünden farklar

B2B müşterileri ürünün mantığına daha fazla odaklanır ve satın alma kararlarında kişisel duyguları yer almazken; B2C müşterileri ürünün sağladığı faydalara daha fazla odaklanmaktadır bu yüzden duygularını daha fazla işin içine katabilirler.

B2B müşterileri ürünün zaman, maddiyat ve kaynaklardan ne kadar tasarruf edebilececeğine odaklanır; B2C müşterileri ise kendisi kazanacağı faydalara ve sonuçlara odaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir