E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
b2b şirketler için dijital pazarlama

B2B Şirketler İçin Dijital Pazarlama

Her şeyin dijitale taşındığı bu günlerde hızlı karar verebilen ve yenilikçi yaklaşıma sahip şirketler rekabette ön plana çıkıyor. B2B dijital pazarlama, diğer firmalar arasından sıyrılmak ve pazarlama araçlarını doğru bir şekilde kullanabilmek konusunda önem taşıyor.

Dijital pazarlama çalışmaları bir şirketin müşteri ziyareti yükünü azaltır, yeni müşteri bulmayı kolaylaştırırır ve aynı zamanda sahadaki satış gücünü kuvvetlendirir. Dolayısıyla pazarlamaya yapılan maliyetlerin düşmesini sağlar. Bu çalışmalar, B2C ve B2B için büyük önem taşıyor olsa da da pazardaki en büyük satış hacmine sahip B2B ticaret yapan şirketler için bir dönüşüm başlatabilir.

B2B Şirketler Dijital Pazarlamadan Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Dijital pazarlama yöntemleri marka ve müşteri arasında bir etkileşim yaratarak müşterinin karar alma sürecinde rol oynar. Inbound pazarlama, outbound pazarlama, e-mail pazarlaması, içerik pazarlaması, SEO gibi pek çok dijital pazarlama kanalı kullanılabilir.

  • Potansiyel müşterilerin toplu olarak kümelendiği online pazaryerleri, arama motorları veya online B2B listeleme siteleri kullanılabilir.
  • Müşteriye dönüşme ihtimali yüksek olan potansiyel müşterilerin satın alma kararına yakınlığını değerlendirmek amacıyla lead toplama kampanyaları yapılabilir.
  • Kendi izinli datamıza e-mail pazarlama yapılarak farklı ürün/hizmetlerimizin çapraz pazarlaması yapılabilir.
  • B2B satışta müşteriyi eğitmek için zaman harcamak yerine ürün tanıtım videoları, interaktif kataloglar veya mobil uygulamalar kullanılabilir.
  • Marka veya ürün bilinirliğini artırmak için reklamlara yüksek meblağlar ödemek yerine SEO hizmetlerinden yararlanılabilir. Böylelikle, internet aramalarında üst sıralara çıkarak potansiyel müşterilerinizle doğru zamanda buluşabilirsiniz.
  • Konferans veya seminer gibi bütçenizin önemli bir kısmını harcamanızı gerektiren etkinlikler yerine kolay ve düşük maliyetli Webinarlar ile daha fazla insana hızlıca içerik pazarlaması yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışmaları şirketin tüm varlıklarını (websitesi, e-ticaret sitesi, sosyal medya kanalları, takip araçları) denetler ve iyileştirir. Şirketler bu çalışmalardan faydalanarak kısa sürede yeni müşteri adaylarına ulaşabilir, daha az çabayla daha yüksek ciro elde edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir