seo 2 1

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

ds-damat

SEO – Search Engine Optimization, yani Türkçesiyle armaa motoru optiimizasyonu, sitenizin Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan aktivitelerin tümüdür. Bu yazımızda sizlere kısaca SEO aktivitelerinin temel aşamalarından ve SEO nun ne olduğundan bahsedeceğiz.

Search Engine Optimization (SEO) web sitenizin arama motorları içerisinde daha görünür hale gelmesine yarayan çalışmaların bütünüdür. Bu yazımızda size SEO nedir? SEO nasıl yapılır? Gibi sorulara cevap verecek ve püf noktalarına değineceğiz. Öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığından ve yapılan aramaların neye göre listelendiğinden bahsederek başlayalım. 

Arama motorları üzerinden yapılan aramalar konunun alakasına göre sıralanır ve bu şekilde organik sonuçları önümüze döker. Web sitenizin bu şekilde görünür hale gelmesini ve ilgili aramalar içerisinde en üstte yer almasını sağlamak istiyorsanız belli başlı çalışmaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 

SEO NASIL YAPILIR?

Arama motoru optimizasyonunu yapmak tek seferlik bir iş değildir. Süreklilik isteyen ve yalnızca doğru yöntemlerle başarıya ulaşabileceğiniz bu süreç, web sitenizin gelişmesi ve trafik akışının artması için kapsamlı bir çalışmayı gerektirir. Her ne kadar ücretli reklamlarla sitenizi görünür kılabilme imkanınız olsa da sürdürülebilir ve uzun vadede yarar sağlayacak bu çalışmalara odaklanmanız sizi başarıya taşıyacaktır. 

Google, kullanıcısına en iyi hizmeti vermek ister ve bu sebeple aranan kelimeye uygun en doğru sonucu kullanıcısının karşısına çıkarmak ister. Buna bir örnek olarak elektronik bir ürünü ele alabiliriz. Bir kullanıcı bu ürünü satın almak yerine özelliklerini incelemek istiyordur ve aramasını da buna göre yaptığında karşısında direkt olarak satış sayfalarını görmek istemez. Burada en önemli nokta doğru anahtar kelimelere yönelmek ve kullanıcıya doğru bilgiyi sunmak istediğinizi Google’a göstermek olacaktır. Kullanıcıyı ya da Google’ı yanıltmaya kalkmak sitenize SEO konusunda zararlar verebilir, bu sebeple çok trafik almak için yanıltıcı anahtar kelime ve içeriklere yönelmemek faydanıza olacaktır.

Gelin çok teknik detaya girmeden, temel anlamda başarılı bir SEO çalışmasının ilk aşamalarını inceleyelim.    

Site Hızına Etki Eden Öğeleri Düzenleyin ya da Kaldırın

SEO puanına etki eden önemli faktörlerden biri de sitenizin ne kadar hızlı olduğudur. Siteniz içerisinde yer alan ve sitenizin yavaşlamasına sebep olan öğeleri kullanmayın ve kaldırın.

Sayfa Başlıklarını Düzenleyin

Web sitenizdeki içeriklerin başlık formatlarını doğru şekilde düzenleyerek SEO uyumlu hale getirin ve Ana başlık ile alt başlıkları kullanarak kaliteli bir sayfa düzeni oluşturun.

Meta Açıklamalarına Dikkat Edin

Aramalarda site içeriğinize dair ilk gözükecek şey meta açıklamaları olacaktır. Sayfalarınızın arama motorları ve kullanıcılar tarafından seçilebilir olmasını sağlayacak bu açıklamaları net ve anlaşılır bir şekilde kurgulayın.

URL Yapınız Anlamlı ve Okunabilir Olsun

Sitenizdeki linklerin anlamlı ve anahtar kelimeler kullanılarak oluşturulması arama motorlarına uyumlu hale gelmesini sağlayacaktır. 

Görsel Optimizasyonunu Yapın

Sitenize yükleyeceğiniz görsellerin, görsel içeriklerinin anahtar kelimelerle uyumlu bir şekilde kurgulanmasına önem verin. Ayrıca görsellerin dosya boyutunun uygun ve kullanılan alt etiketlerinin görselle ilgili metinler olmasına özen gösterin.

Sitenizi Sürekli Olarak Güncel Tutun

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SEO tek seferlik bir çalışma değildir. Devamlılık gerektiren ve sitenizi güncellemenizi gerektiren çalışmalar bulunmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak sitenizi mutlaka güncelleyin.

İçeriklerinize farklı sitelerden backlinkler ve yönlendirmeler alın. Bu, sitenizin otoriterliğini yükseltecek ve sizi arama motorlarında daha çok ön plana çıkaracaktır. Backlink alma yöntemleri ile ilgili Google’da birçok makaleye ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

SEO zaman alan ve sürekli olarak ilgilenilmesi gereken bir süreçtir. Her zaman güncellemeniz gereken ögeleri vardır ve bu çalışmalarda başarılı olmanızı sağlayacak en önemli şey devamlılıktır. Sitenizi arama motorlarında zirveye taşımak kadar, zirvede kalmasını sağlayacak çalışmalara devam etmek de önemli olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir