E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un İnanılmaz Başarı Hikayesi

2011’de Steve Jobs öldüğünde yerine arkadaşı Tim Cook Apple CEO’su olmuştu. Herkesin aklında, Steve Jobs’ın bıraktığı boşluğun Cook tarafından doldurulup doldurulmayacağı sorusu vardı. Ama endişeler yersiz çıkmıştı. Cook liderliğinde Apple, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak zirveye oynamaya devam ediyor. Peki Tim Cook kimdir?

Bir Tersane Çalışanının Oğlu

Tam ismiyle Timothy Donald Cook, 1960 yılında Alabama’da dünyaya geldi. Babası bir tersane çalışanı, annesi ise bir eczanede çalışıyordu.

Cook, 1982 tarihinde, Auburn Üniversitesin’den Endüstri Mühendisliği bölümünden  mezun oldu.

Mezun olduktan hemen sonra Cook, IBM’in yeni bilgisayar departmanında işe başladı.

Dünyaya Bakışını Değiştiren Hastalık

1996 yılında Tim Cook’a, multiple sclerosis hastalığı teşhisi kondu. Kendisi, bu hastalığın dünyaya olan bakışını değiştirdiğini söylüyor. Sonraki yıllarda ise Cook’a yanlış  teşhis koyulduğu ortaya çıkıyor.

Tim Cook’taki Potansiyeli Gören Steve Jobs

IBM’den ayrıldıktan sonra Intelligent Electronics’te işe başladı. 1997 yılında, Compaq’ta başkan yardımcısı görevini üstlendi.

Steve Jobs Apple CEO’su olduğu zamanlarda yönetim takımı için taze kan arayışı içindeyken Cook’taki potansiyeli görmüş ve onu takımına almak istemiş. Jobs’ın teklifine hayır diyemeyen Cook’un Apple macerası işte böyle başlıyor.

Apple’ı Büyüten İcraatları

Cook’un başlangıçta yaptığı en büyük işlerden biri Apple’ın kendi fabrikalarını kapatmaktı. Böylece anlaşmalı şirketler yaptırılacak olan ürünler daha büyük miktarlarda üretilecek ve sahiplerine daha hızlı ulaşacaktı.

2005’ten başlayarak Cook, Apple’ın geleceğini değiştirecek yatırımlar gerçekleştirdi. iPhone ve iPad‘in temelini oluşturacak değişimler bu yatırımlar sayesinde oluşmuştu.

Cook’un yönetimdeki becerileri sayesinde, Apple hızlı bir şekilde büyüme gerçekleştirdi. Apple’ın göstermiş olduğu büyümede Cook’un başarısı büyüktü.

Şirket bünyesinde etkisi artan Cook, şirket içinde acımasızlığı, sorgulayan karakteri, bir şeyleri doğru yapana kadar uzattığı toplantıları, saat gözetmeksizin attığı ve cevap beklediği mailler ile tanınır olmuştu.

2007 yılında Jobs, Cook’u şirketin merkezine biraz daha yaklaştırarak ona COO (Operasyon Müdürü) görevi vermişti.

Ve Fazlasıyla Hak Edilen Apple Liderliği

2009’da Cook, hastalığı nedeniyle izne ayrılan Steve Jobs’ın yerine geçici olarak CEO pozisyonuna getirilmişti.

Ocak 2011’de tekrar geçici CEO pozisyonuna gelen Cook, Jobs’ın sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa etmesinin ardından yönetim kurulu tarafından Ağustos 2011’de Apple’ın yeni CEO’su olarak tayin edildi.

Tarihin en büyük CEO’larından biri olan Jobs’ın yerini doldurup doldurmayacağı konusunda Cook hakkında şüpheler vardı. Ama bu şüpheler boş çıkmış ve Cook önderliğinde Apple, zirveye oynamaya devam etmiştir.

Bugün Apple, yaklaşık 752 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en değerli şirketi konumunda. Tim Cook’un serveti ise yaklaşık 400 milyon dolar civarında (2016).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir