E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Amazon Hindistan’da Online Gıda dağıtımını Başladı

İnternet devi Amazon, Hindistan’daki Bengaluru şehrinin dört bölümünde deneme teslimatı ile yemek dağıtım işine giriyor.

Hareket, pandemik kilitlenmelerin, ABD gibi bazı yerlerde online siparişte artışa neden olmasıyla geliyor. Ancak Hindistan’da, piyasadaki iki büyük oyuncu talepte önemli düşüşler gördü. Uber Eats, geçtiğimiz yıl ülkeden çekildi ve işini % 10 hisse karşılığında yerel rakip Zomato’ya sattı. Amazon, Hindistan’da 6,5 ​​milyar dolar yatırım ve iddialı planlar yaptı. Rakip Walmart gibi, hızla büyüyen ülkede önemli bir büyüme potansiyeli görüyor. Bildirildiğine göre, gıda işlerine pandemik süreçten önce başlatmayı planlamıştı, ancak zorunlu olmayan eşyaların satışına ilişkin kilitlenmeler ve kısıtlamaların yürürlüğe girmesinden sonra ancak yayına alabildi.

Ülkenin güneyinde bir teknoloji merkezi olan Bengaluru’daki yapılanmaya şu anda yaklaşık 100 restoran ve mutfak katılıyor. Başarısına bağlı olarak Amazon, ülkedeki hizmeti sunmayı umuyor. Şirket yaptığı açıklamada, “Müşteriler, bir süredir Amazon’da diğer temel ürünler için alışveriş yapmanın yanı sıra hazır yemek sipariş etmek istediklerini söylüyorlar.”  diyerek şöyle devam etti: “Bu, günümüzde evde güvende kaldıklarından özellikle önemlidir. Yerel işletmelerin alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaç duyduklarını da biliyoruz.”

Neden Uber Eats, Hindistan’da online bir kitapçıdan küresel ve önüne gelen her şeyi yıkan bir güce dönüşen, bakkallardan bulut bilişime kadar her şeye el koyan Amazon, şu anda hakim olan ev sahibi oyuncular Swiggy ve Zomato’ya meydan okuyacak?

Gıda dağıtım pazarı pandemi nedeniyle, iş kaybı yüzünden sert bir şekilde etkilendi. Zomato’nın kurucusu Deepinder Goyal, bu ay Hindistan’ın dışına genişleyen firmanın iş gücünün% 13’ünü keseceğini açıkladı. Bir blog yazısında, restoranların% 40’ının önümüzdeki altı ila 12 ay içinde kapanabileceğini, pandeminin neden olduğu değişikliklerin çoğunun kalıcı olacağını gösteren bir işaret olduğunu söyledi. “Tüm çalışanlarımız için yeterli iş olmasını öngörmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir