Amazon Go ile Alışverişte Bir Devrim;“Al ve Çık”

damattween

Evet yanlış duymadınız; “Al ve Çık”. Amazon artık market alışverişlerinde yeni bir devrime imza atıyor. Kasalarda beklemeniz veya ödeme için kart kullanmanız gerekmiyor. Bilgisayar izleyiciler üzerine kurulmuş sistem hareketlerinizi algılayabiliyor. Sanal işlemler ile fiziki bir mağazada alışveriş yapmanızı sağlayan bu yapılanmanın adı: Amazon Go.

Amazon Go mağazası yaklaşık 1 yıldır süren test çalışmalarından sonra geçtiğimiz Ocak ayında açıldı. Yöneticiler zorlu süreçlerden geçtiklerini belirtiyor. Daha önce benzeri olmayan bir proje olması karşılaşılabilecek sorunların da sürpriz olmasını beraberinde getiriyor. Amazon yöneticileri sistemin şu an hatasız çalıştığını iddia ediyorlar. Mağaza içerisinde müşterileri izleyen onlarca kamera var. Bu kameralar müşterilerin bütün hareketlerini izlemekte ve analiz etmektedir. Amazon Go mağazasında alışveriş yaparken QR kodlar sayesinde hızlı ve güvenli bir alışveriş yapmanız mümkün. Mağazaya giriş yaptıktan sonra tüm kameralar tarafından izleniyor olacaksınız. Aldığınız ürünler otomatik olarak sepetinize eklenecek, eğer almaktan vazgeçerseniz sepet otomatik olarak güncellenecektir. Alışverişinizi tamamladıktan sonra ödeme yapmak için beklemeden çıkış yapmanız mümkün. Amazon uygulaması sayesinde hesabınızdan otomatik ödeme yapılacaktır.

Alışveriş alışkanlıklarını değiştirecek gibi görünen Amazon Go’nun nasıl bir strateji izleyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Bu konuda açıklama yapmaktan kaçınan yöneticiler de herkes üzerinde bir merak uyandırmaya devam ediyor. Fakat şunu biliyoruz ki inovatif bir girişim olarak görünen bu yapılanma herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor. Böylece en azından bir kere de olsa deneyecek olan insanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu kitleyi memnun edebilirlerse, bir kalıcılık yakalayabilirler.

 

Rakipsiz Gibi Görünse de Bir Rakip Var;”Walmart”

Amazon, Amerika’nın popüler gıda zinciri olan Whole Foods’u Ağustos 2017’de satın alması ile daha güçlü bir pozisyonda yer almaya başladı. Market zincirlerini büyütmek istediklerini belirtiyorlar. Amazon, online alışveriş deneyiminin büyük bir öncüsü olmasına rağmen zirvede olmak isteyen sadece onlar değil. Walmart, ülke çapında kutu konsepti ile 2007 yılından itibaren bir çevrim içi market hizmetine sahip. Çevrim içi market endüstrisi istikrarlı bir şekilde büyüdükçe, her iki perakende rakip birbirini sınırlamanın yollarını arıyor. Amazon’un pazarda sahip olduğu mülkiyet, Amazon’u Wallmart’ın önünde bir yer almasını sağlıyor.

Veriler Neyi Gösteriyor?

Veriler doğrultusunda bakıldığında, Amazon’un çok daha yüksek bir mobil müşteri hacmi olduğunu gösteriyor. Günlük olarak bakıldığında %5-10 arasında bir fark attığı gözlemlenmektedir. En popüler günler ise Çarşamba ve Perşembe olarak görünüyor. Amazon müşterileri, Walmart müşterilerine göre daha sadık bir görünüm sergiliyor. Amazon’da alışveriş yapan müşterilerin yaklaşık %60’ı tek bir marka veya üründe görülürken, bu rakam Walmart alışverişlerinde %45. Amazon müşterilerinin, belirli bir ürünü akılda tutarak çevrim içi alışveriş yapması, o ürün sayfasını ziyaret etmesi, satın alması daha olası bir ihtimal olarak görülmektedir. Sonuç olarak her şey şu anda sadece kağıt üzerinde böyle görünüyor. Müşterilerin talepleri ve süreklilik konusunda neler olacağını ilerleyen süreçte birlikte göreceğiz.

İnsanlar için günümüzde en değerli şey zaman. Amazon da bunun bilincinde ilerleyerek, alışverişte geçirilen boş zamanın tasarruf edilebileceğini göstermiş oldu. Aşağıdaki videodan Amazon Go mağazasında nasıl yapılabileceğiniz izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir