Amazon go Akıllı Market

damattween

Gözlerinizi kapatın birazcık geçmişe gidelim, ya da durun durun geleceğe gidelim. Ben kısa bir anlatım yapayım siz hayal edin seçin neyi görmek isterseniz ona gidelim..

Tarihte parayı bulduk, ticareti öğrendik imece usulü dedik, takas yaptık, sonra bunlarda insan gücünü kullandık, hala da kullanmaya devam ediyoruz. Ektik, biçtik ürettik, sattık, ticaret halkasını bu şekilde ördük. Sonra teknolojiyle sattıklarımızın stoğunu takip ettik akıllı kasalar kullandık günlük, aylık z raporları cirolar her akşam kasa sayımları vs. teknolojinin nimetlerini yedik. Hala da yiyoruz.

Biraz daha ilerlettik biz bu işi, e ticaret siteleri üzerinden satışlar yaptık. Yüzlerce site üzerinden ihtiyacımız olan ürünlerin binlerce farklı hali ucuzu, pahalısı, akıllı fiyat sıralaması vs. şeklinde eleyip seçip beğenip aldık. Hala da almaya devam ediyoruz hatta en favori alışveriş yöntemlerimiz arasında e ticaret üzerinden yapılan alışverişleri yer alıyor. Çünkü zaman önemli, bir çoğumuz e ticaretin tadına vardıkça dışarda alışveriş için harcadığı zamanında farkına vardı. Kısıtlı zaman ve binlerce ürün çeşidi bizi e ticarete bağlayan en önemli damarlar oldu. Buraya kadarki kısım ilk geçmişe gidelim dediğim sahneydi. Geçmiş diyorum çünkü teknolojinin getirileri burada bitmiyor elbette ki. Beraber bakalım şimdi başka neler var. Hatta bu yazıyı okuduktan sonra sizde bakın araştırın okuyun izleyin, inanılmaz zevkli yapay zekanın getirileri.  Masal ülkesinde gibi hissettim ben kendimi ilk haberi okuduğum zaman. Londra’da  Amazon tarafından açılan akıllı bir marketten bahsediyorum. Amazon Londra’da Oxford Circus bölgesinde açtı marketin kapılarını müşterine. Bölgenin diğer bir özelliği ise Londra’nın en fazla alışveriş hareketliliği olan bölgesi.

Nasıl Mı?

Amazon go zaten bir e ticaret sitesi. Yapay zekayı kullanım şekli bu aşamada artık en üst seviyeye gelmiş ki (Bu şimdilik böyle, yapay zekanın sonsuz olabileceğini düşünüyorum, çünkü insan beyni bunun için oldukça yeterli). Yapay zekayla çalışan bir market işletmesi oluşturmuş. Marketin kasiyeri olmadığı gibi markette çalışan insan da yok. Tamamen yapay zeka üzerine oluşturulmuş bir sistem.

Peki Nasıl İşliyor Bu Sistem?

Öncelikle marketten alışveriş yapabilmeniz için ilk yapmanız gereken şey telefonunuza Amazon go uygulamasını indirmek. Sonrasında bu uygulama sizin için bir barkot oluşturuyor, ekranınıza gelen barkodu market içerisine girerken bulunan turnikelere okutup içeri giriyorsunuz.  Sadece bu kadar işte. Bundan sonra ki aşamada almak istediğiniz her şeyi alabilir sonrasında da hiçbir şey yapmadan marketten çıkabilirsiniz.  Kasa da beklemek yok, fiş yok, para üstü, kredi kartı vs. yok. Sistem tamamen yapay zekayla dönüyor.  Markete girerken okuttuğunuz barkottan itibaren bir takım ortak sensör çalışması başlıyor. Kameralar sizin konumunuza reyondan alığınız ürüne ve size odaklanıp, ürünü sizin sepetinize atıyorlar ve siz ürünü alıp marketten çıktıktan sonra da sepetinize atılan ürünlerin satışını onaylıyorlar.  Buda gözlerinizi kapattıktan sonra geleceğe gittiğimiz diğer bir sahneydi. Yapay zeka şimdilik bir kısmımızın ilerde de bir çocuğumuzun işini alacak olsa da teknolojinin ilerleyen aşamalarını düşünmek bile bana oldukça keyif veriyor. Umarım sizlere de aynı keyifle okursunuz..

1 yorum
  1. İlk uygulama 2008 temmuzunda olmuştu sanırım Finlandiya Helsinki de fakat fazla demo bi deneme olduğu için sessiz sedasız kapatmışlardı konuyu..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir