Açık Hava Reklamları Ne Durumda?

ds-damat

Bir reklamcılık türü olarak bilinen açık hava reklamcılığı, insanların dış mekanlarda geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, bu kitleyi hedef alan bir sektör. Aynı anda birçok insana ulaşabilmenin keyifli ve yaratıcı bir yolu olarak da bilinir. Tüm dünya bugün en çok kullandığı içecekten giyim markasına dek, farklı hizmet ve ürünleri açık hava reklamcılığı sayesinde daha çabuk keşfetti. Bu başarıyı fark eden her marka ise bir diğerinden geri kalmadı ve açık hava reklamcılığın adeta etinden de sütünden de faydalandı. Renkli yazılar ve fotoğraflar ile başlayan bu serüven, günümüz teknolojisi ile artık üç boyutlu animasyonlara kadar işi ilerletmiş durumda. Peki genel hatları ile, açık hava reklamları ne durumda?

 

 

Günün Her Saatinde Etkili Olan Bir Sektör

Televizyonlar, medya ve hatta sosyal medya, insanların yalnızca uyanık olduğu saatlerde amacına ulaşabilir. Ancak açık hava reklamı bu durumdan daha farklı bir fırsatı sağladığını herkese kanıtladı. Bizler gece yataklarımızda uyurken bile, açık hava reklamları dışarıda sabaha dek gezen insanları dahi etkilemeye devam ediyor. Yani açık hava reklamlarının zamansız olduğunu kabul etmek gerekiyor. Günün her anını reklamcılık adına verimli kullanabilmek büyük bir icat. Bilboardlar, duraklar, ulaşım istasyonlarında yer alan panolar, okul bahçeleri, alışveriş merkezleri, kuruluşlar ve açık hava ekranları sayesinde bu sektör gelişmeye ve yetişmeye de devam ediyor.

İnsanlar artık bir mesajı dahi açık hava reklamları ile daha önce duymaya başlamış durumda. Sürekli göz önünde olması da unutulmasını haliyle imkansız bir duruma getiriyor. Televizyonun ve sosyal medyanın anlık etkileri, reklamcılıktan sayılmayalı çok oldu. Ancak açık hava reklamları çok daha verimli sonuçlar sağlıyor. İnsanların yeni bir hizmeti ya da ürünü bir aradayken öğrenmesi, paylaşımcı olmayı ve birbirine daha hızlı şekilde duyurmayı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle reklamcılar, açık hava reklamlarının daha da geliştirilerek devam ettirilmesi yönünde artık ortak bir fikre vardı. Akla gelebilecek her ürün, hizmet ya da mesaj için açık hava reklamları rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik geliştiği son duruma göre, hitap edilen kesimin fazla olduğu yere göre reklamlar da seçici davranmaya başlamıştır. Eğitimle alakalı bir reklam panosu, okullar ve sosyal alanlar içerisinde daha sık şekilde kullanılırken, bir giyim markasının açık hava reklamını elbette alışveriş merkezlerine yakın şekilde görmek mümkün.

Açık hava reklamları günümüzde daha mizahi ve dikkat çekici bir üslubu kullanmayı tercih etmiş durumda. Etkisini uzun süre devam ettirecek görseller ve bunu destekleyen birkaç cümle yeterli olabiliyor. Aynı şekilde video ve seslendirmeler de, çok uzun olmadan sürekli olarak tekrar ediliyor. Zaman artık her insan için daha değerli bir duruma gelmişken, açık hava reklamlarının da aynı televizyonlar gibi uzun uzun sürmesini beklemek yersiz olacaktır.

 

 

Türkiye’de Açık hava Reklamcılığı

Türkiye’deki açık hava reklamcılığı yaklaşık 50 senelik bir geçmişe sahip. Ancak ne zamandan beri aktif olduğunu sorgulayanlar için, 90’lar ve sonrasını söylemek daha doğru olacaktır. Bunun sebebi olarak da teknolojik gelişmeleri ancak o zamanlardan itibaren yakalayabilmiş olmamız. Artık Türkiye’deki reklamcılar da hem daha özgür olabildikleri hem de başarı sağladığı için açık hava reklamcılığını sıklıkla tercih ediyor. Efil efil esen rüzgar etkisi yaratan bu reklamlar, insanların oldukça beğenisini kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir