Acayibi Anlamak

ds-damat

Seth Godin’in geleneksel pazarlamanın ölüm ilanını yazdığı Hepimiz Acayibiz yeni nesil pazarlama başucu kitabı niteliğinde.

Kitlenin yok oluşunun yerini kendi kodlarına sıkı sıkıya bağlı acayip klanların aldığını anlattığı kitabında geleneksel pazarlama yöneticilerini rahatsız edecek gerçekler var.

Hepimiz Acayibiz, pazarlamadaki değişimi anlamak ve onu yönetmek için harika bir kitap.

Bir pazarlamanın acayibi anlaması artı temel işi Acayibi anlamak onunla iletişim kurma hakkı verecek. Üründen değere, katma değere, markaya ve en sonunda fenomene dönüşüm sağlamak için uğraşan pazarlama yönetici için Pazarlama 4.0’da acayip her şey.

Seth Godin; insanların bir kültür veya ortak anlayış etrafında toplanarak yaşadığını ifade eder. İnsanlar klan halinde yaşamaya bayılır. Klanlarında güçlü iletişim kodları vardır. Acayibi anlamak bu kodları anlamaktan geçer.

Acayip olana satmanın, ona temas etmenin yolu “normal” olana göre çok daha zor. Daha incelikli Acayip müşteri, özel, kişiselleştirilmiş, hikayeci, içerik odaklı yaklaşımları çok seviyor. Yani acayibe ulaşmanın yolu daha fazla emek istiyor.

Normalden uzaklaşan, kendi klanını yaratan acayip; kendi kodları ve gerçekleriyle yeni bir ekonomi yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Yeni ekonominin kodlarını anlamak onu yaratan kitlenin kod

larını anlamaktan geçiyor. Ekonomiler artık eğlenceli hikayeler yaratmak zorunda. Çünkü para harcayacak acayibin ilgisini çekmenin tek yolu bu. Bu da kitlenin öldüğü bir ortamda acayip klanların çok çeşitlenmesine yol açıyor. Artık markalar acayip hedef kitlelerine acayip, eğlenceli ve duygusal hikayeler anlatmak zorunda.

Farklı ve kişiselleştirilmiş olanı arayan acayibi anlamak için öncelikle cesur olmak gerekiyor. Kitlenin yaratmış olduğu statüko odaklı iletişim yerini acayibin itici gücü olan cesur ve inovatif iletişime bıraktı.

Acayip müşteri artık al ya da bırak müşterisi değil. Fiyata duyarsız olmaya hazır. Yeter ki kendisine kişiselleştirilmiş deneyimler sunulsun.

Deneyimleme sunan markalar, acayibi oyunun içine çekerek etkileşimi arttırıyor.

IoT çağında acayip ile dans etmek çok kolay. Zaten her yerde iz bırakıyor. İlk yapılması gereken bu süreci iyi yönetmek.

Hızlı, eğlenceli, duygu odaklı iletişim kurduğunda acayip ile dans etmeye başlıyorsun. Onu anlamak buradan geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir