23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

6 Adımda Y Kuşağı İçin Pazarlama Taktikleri

1980 ve 2000 yılları arasında doğan Y kuşağı günümüz tüketiminin kalbini oluşturuyor. “Baby Boomers” kuşağının çocukları olmaları dolayısıyla “Echo Boomers” olarak adlandırılan bu kuşak,  teknolojinin kalbine doğmuştur. Bu yüzden günümüz pazarlamacılarının birinci hedeflerinden birini, Y kuşağını çok iyi analiz etmek ve anlamak oluşturuyor. Y kuşağı , pazarlamacılar için hem çok iyi bir fırsat hem de tehdit yaratıyor. Y kuşağı tüketicileri, teknoloji ve bilgiye oldukça hâkim olmaları dolayısıyla sürekli sorguluyor ve araştırıyor. Öte yandan, tüketime aç olmaları ve para harcama istekleri pazarlamacılar için bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Aşağıdaki listede 6 adımda Y kuşağı için başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmanın sırlarını belirledik.

Sosyal medyayı iyi kullanın

Teknolojiyi çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Akıllı telefon ve tabletlerden markaların sanal aktiviteleri çok iyi takip eden bu kuşakta  bağlılık yaratmanın en önemli yollarından biri sosyal medyadan geçiyor.  Özellikle son zamanlarda gündemde olan Instagram, Y kuşağının markaları takip ettiği en gözde sosyal platformlardan biri.

Söz hakkı tanıyın

Sorunlarını dile getirmekten ve hakkını aramaktan son derece memnun olan tüketicilerden oluşuyor. Fikirlerine değer verildiğini görmek ve herhangi bir sorun karşısında söz hakkı vermek Y kuşağının kalbini kazanmakta büyük önem taşıyor.

Online satış platformu oluşturun

İnterneti ve teknolojiyi bu kadar yoğun kullanan için herhangi bir markanın online satışından yararlanamaması büyük bir eksi yaratıyor. Özgürlüklerine ve bağımsızlıklarına düşkün olmaları nedeniyle istedikleri saatte ve yerde alışveriş yapabilme hakkına sahip olmaları Y kuşağı için önem taşıyor.

Sürprizler yapın

Sadece tekdüze reklam stratejileriyle Y kuşağının kalbini kazanmak mümkün değildir. Sosyal medyada düzenlenen çeşitli sürprizler, etkinlikler, aktiviteler, oyunlar ve hediyeler Y kuşağını kazanmayı kolaylaştırıyor.  Sadakatini kazandığınız Y kuşağının bağlılığını hatırlamak ve değer vermek de diğer bir önemli etken.

Şeffaf ve güvenilir olun

Tam bilgiye sahip ve sürekli araştıran için bilgiye ulaşmak ve güvenilirlik büyük önem taşıyor.Bu kuşak tüketicileri, satın aldıkları markaların ürün ve hizmet içeriklerinden, işletme politikalarına ve uygulamalarına kadar şeffaf olmasını bekliyorlar. Bu yüzden  markalar, kendi online platformlarında her türlü bilgiyi yayınlamalı ve gerektiğinde tüketicilerine sunmalıdır.

Yenilikleri takip edin

Çabuk sıkılan ve teknolojiyi takip eden bu kuşak, markaların yeniliklere açık olmasına büyük önem veriyor. Tüketime odaklı olarak yaşamaları dolayısıyla Y kuşağının son teknoloji ve moda ürünlere olan zaafı yüksek. Özellikle küresel çapta hizmet veren markaların tüm dünyada aynı anda yenilikleri yaratması ve yayması tüketicilerin bağlılığında büyük etkiye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir