E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladık.Ancak çoğumuzun hayatımızda neleri değiştireceğini ve önceki nesillere göre ne yenilik getireceği konusunda çok fazla  bilgi sahibi değiliz. 5G yani 5.nesil kablosuz iletişim ağı  teknolojisi olarak tanımlanıyor. 5G’deki “G” generation yani nesil anlamına geliyor. Mobil ağ teknolojisi ilk olarak 1990’lı yıllarda başlamış. İlk nesil telefonlara 1. jenerasyon telefon denmiş.Daha sonra iki telefon arasında SMS teknolojisi 2G adını almış.Dünya 3G telefonlarla tanışırken, artık telefon görüşmesi ve SMS göndermenin yanı sıra internete de bağlanabiliyorduk. 4G ile internet bağlantısı daha hızlı hale geldi.5G teknolojsi ise 4G LTE’nin temeli üzerine inşa ediliyor.5G özellikle hız konusundaki gelişimi ile ön plana çıkıyor. .Telefonlarımız,evlerimiz ve arabalarımız hızlı kopmayan bir ağa ihtiyaç duyuyor. 5g sayesinde  çok büyük boyutlu veriler,özellikle yüksek çözünürlükte ve 3 boyutlu videolar çok daha fazla ve yüksek hızlarda aktarılabilecek.

4G LTE’den Farkı Ne Olacak?

 4G LTE bugün saniyede 1g bit veri aktarıyor yani kısa bir hd filmi indirmemiz en iyi koşullarda 1 saat sürüyor.Ancak çoğu zaman bu hıza da ulaşamıyor.5g de indirme hızı saniyede 10 g bit olacak .5g için kablo gibi alt yapı ihtiyacı olmayacak. 4g LTE kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri,sms ve yüksek hızda veri aktarımı hd çözünürlükteki videoları yüklemek,yüksek bir veri aktarım hızı,ultra hd çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek daha hızlı olacak.

5G Nesnelerin İnternetini Nasıl Etkileyecek?

5G ile gündeme gelen bir kavram daha bulunmaktadır.Bu kavram ise “IoT” Internet of Things yani nesnelerin interneti anlamına geliyor.IoT (nesnelerin interneti), aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olmasıdır. Günümüzdeki her elektronik cihaz artık akıllı olmaya başladığı için artık bu cihazlar da birbirleriyle iletişim edebilir duruma geldi.

Bunların en başında ise “Akıllı Ev” ve “Akıllı Şehir” gelmekte. Ev içerisinde çalışan elektronik cihazlar artık doğrudan kablosuz ağa bağlanabilir. Bu sayede akıllı ev sistemlerinde, ev aletleri daha kolay kontrol edilebilir duruma gelmiştir. Başlangıçta manuel olarak kontrol edilmelerine karşın teknolojinin gelişmesiyle artık elektronik cihazlar birbirleriyle de konuşarak otomatik kontrol de sağlanmış oldu.

Artık siz arabanızla evinize varmadan arabanızla evinizdeki ısıtma sistemi birbiriyle haberleşerek siz daha evinize varmadan eviniz ısınmış olacak. Ya da sabah alarmınız çaldığında mutfaktaki kahve makineniz kahvenizi siz mutfağa gidene kadar hazırlamış olacak bunun gibi birçok yeniliği sunuyor.Yeni nesil mobil internet teknolojisi 5G Çinli mobil iletişim ekipmanı sağlayıcısı “Huawei”, 5G üzerine araştırma temelini attı ve bugün bu konuda öncü olarak görülüyor. 2014 yılında Barselona’daki yıllık “Mobil Dünya Kongresi” toplantısında ilk kez 5G kongresi düzenledi ve tanıtıldı.Bu teknolojinin yakın zamanda global olarak yaygınlaşması ve 2020 yılında  Türkiye’ye gelmesi beklenmektedir.Ancak sistemin stabil bir hale getirilmesinin ise 2022 yılı gibi gerçekleşeceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir