360 Derece Pazarlama Nedir? Özelikleri Nelerdir?

Günümüzde dijitalleşen pazarlama stratejileri ile birlikte Bütünleşik pazarlama iletişiminden temellerini alan 360 derece Pazarlama önem kazandı. 360 derece pazarlama doğrudan pazarlamada kullanılan iletişim materyallerinin birbiriyle uyum içinde marka ve pazarlama karmasının diğer unsurları ile birleştirilme sürecidir.

Reklam, tanıtım, etkinlikler ve pazarlamaya dair bütün unsurları içine alan 360 derece pazarlama müşteri ile iletişim kurarken her kanalda var olmayı amaçlar. Bu amaçla asıl olan müşteriye her kanal aracılığı ile dokunmaktır.

360 derece pazarlamada markaların ürettiği ürün ya da hizmetler ile müşterinin satın alma davranışlarına etkileyecek stratejiler gerçekleştirilmelidir. Bu stratejiler eskiden televizyon, radyo ve gazete gibi materyaller kullanılarak yapılırdı. Artık günümüzde, internetin bir çok alanda kullanılması sebebiyle markaların geleneksel pazarlama stratejilerinin yerini, müşteri deneyimlerini paylaşıldığı online ve offline kanalların bir arada kullanıldığı çok yönlü iletişim teknikleri ile şekillenen 360 derece pazarlama stratejileri aldı.

Pazarlama stratejilerinin, reklam kampanyalarının dijital mecralarda devamlılığı oluşturmak sürekliliğini ve müşteri odaklılığını sağlamak  360 derece pazarlama stratejileridir.  Online ve offline kanallarda firmanın çalışanları, üretilen mal ve ya hizmetin kendisi, dağıtım kanalları, satış gücü, fiyatlandırma, satış öncesi ve sonrası destek, ve müşteri memnuniyeti 360 derece pazarlamanın genelini kapsar.

360 Derece Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir ?

  • İletişim kanallarının hepsinde verilmek istenen mesaj, pazarlama karması ile bütünleşik bir şekilde devam eder.
  • Teknoloji her kanalda kullanılarak müşteri odaklı iletişim sağlanır.
  • Hedef kitlesinin en çok kullandığı kanallarda pazarlama stratejileri daha yoğun uygulanır.
  • Uygulanan iletişim faaliyetleri ölçülebilir.
  • Müşteri ile etkileşim oluşturularak çift yönlü bir iletişim kurulur.
  • Mesaj tek bir kaynaktan çıkarak, uyumlu ve bütünleşmiş bir şekilde hedef kitleye sunulur.

360 Derece Pazarlama Örnekleri

Painting The World Blue: Pepsi Global 2018

6 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen #LOVEITLIVEIT Pepsi’nin insanların kalbinde ve zihninde kalan en popüler spora yönelik global reklam kampanyasıdır. Pepsi 2018’de “LOVE IT. LIVE IT.FOOTBALL.” sloganı ile yola çıkan reklam kampanyasında futbolun en bildik simalarını en bilinmedik yanları ile ortaya çıkardı. Global Pepsi Ticari Markası, Global İçecek Grubu, PepsiCo, reklam çalışmasını 360 derece pazarlama stratejilerine uygun bir şekilde gerçekleştirdi. Dış mekân reklamlarından, şaşırtıcı dijital içerikleri ve 60’ı aşkın pazarda yayınlanan TV reklamlarına kadar tüm unsurları birbirine bağlayarak hedef kitlesine bütünleşik bir çalışma kampanya sundu.

https://www.youtube.com/watch?v=V-rKXDJEX30

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir