301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Kullanılır?

301 Yönlendirme Nedir? 301 Yönlendirme, ‘Redirect Permanent’ yani kalıcı olarak yönlendirmek demektir. Websitenizin içeriğini değiştirmeye veya başka bir projeye yönlenmeye karar verdiğinizde 301 yönlendirmesini kullanmak zorundasınız. Sitenizi yeni bir alan adına taşımak gözünü korkutabilir ancak bu gerekli bir süreçtir. Sitenizin içeriğini ve linklerini değiştirmek, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Daha önce arama motoru tarafından indexlenmiş ve başka sitelerden link almış sayfalarınızın URL yapısını değiştirirseniz, insanlar o sayfalara ulaşamaz. Eski sayfaların adreslerini yenisine kalıcı olarak yönlendirdiğinizde, zararı minimuma indirerek sitenize gelen ziyaretçileri yönlendirmiş olursunuz.Sitenizi yeni bir markaya taşıyacak,birleştirme yapacak olabilirsiniz. Çok daha iyi bir alan adına taşınmak istiyor olabilirsiniz.O halde 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

301 Yönlendirme Nasıl Kullanılır?

Birincisi htaccess dosyası yada Cpanel üzerinde yapacağınız değişiklikler ile yapabilirsiniz. Url yapınızda veya site içinde herhangi bir değişiklik yapmadan sadece maruz kaldığınız Google cezaları sonucunda mevcut adresinizi yeni bir adrese yönlendirmek işlemi şu şekildedir;
Kesinlikle unutmamamız gerekir ki her işte olduğu gibi sitenizin yedeğini alın.
Cpanel yada FTP üzerinden yeni alan adınıza sitenizin tüm dosyalarını atın ve çalışır durumda olmasına dikkat edin,. Yönlendirmesini istediğiniz eski sitenizin 301 yönlendirmesini .htaccess dosyası yada Cpanel üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu dosya yönlendirmek istediğiniz eski alanınızın olduğu sunucuda durmalıdır.

Yönlendirmede trafik kaybı ve anahtar kelime sıralarında kayıp yaşamamak için ;

  • Yeni tescil ettiğiniz domaine bağlı hosta SQL , Asp yada HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır halde olsun.
  • Google web yönetici araçları hesabı açın. -Varsa google search console ‘a giriş yapın.
  • Web sitenizi ekleyin.
  • Eski domaini 301 yönledirme ile .htaccess ile yapıyoruz. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect ( yönlendirme ) ile de yapabilirsiniz.
  • Google search console menüsünden adres değişikliği bölümüne gelin. Altta Şekil A da gördüğünüz ayarları uygulayın.
  • Yeni alanımızda sitemap dosyası oluşturup Google Webmasters’a ekliyoruz
  • Add Url ile yeniden sitemizi ekleme isteği gönderiyoruz.

301 ve 302 Yönlendirme Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

  1. 301 yönlendirmeleri kalıcı yönlendirmelerdir. 302 yönlendirmeleri ise geçici yönlendirmelerdir.
  2. 301 yönlendirmelerinde websitesi tam anlamıyla yeni bir projeye taşınırken, 302 yönlendirmelerinde bakım ya da yenileme çalışmaları tamamlandığında eski web sitesine tekrardan dönüş yapılır.
  3. 301 yönlendirmesi kalıcı olmasından dolayı site ya da linklerin SEO değerlerinin tamamına yakınının korunması sağlanır. 302 yönlendirmelerinde de geçici yönlendirme yapıldığı için siteyi ziyaret edenler ya da linki ziyaret edenler 404 error sayfalarıyla karşı karşıya kalmazlar bu sebeple de sayfanın değeri düşmez. Google robotları 302 yönlendirmesi süresince bu linkleri taramamaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir