2014 Yılı Pazarlama Trendleri Nelerdi ?

damattween

Emarsys Türkiye 2014’te dünya genelinde dijital alanda öne çıkan trendleri açıkladı.Pazarlama dünyasında neler trend oldu neler tutuldu onları sizlerle paylaşmak istedim.

  • Kişiye Özel e-Mail Pazarlaması

En büyük markalar sırasında zirveyi zorlayan Coca-Cola, Nutella gibi şirketler bile kişiselleştirmenin önemini anlamış olacaklarki ürünlerinde isimler yer aldı. 2014 yılından itibaren şirketler tarafından atılan toplu mailler kişiye özel gelmeye başladı.

  • Video Pazarlaması

Vine gibi bir uygulama girdi hayatımıza. Bu uygulama ile 7 saniyede harikalar yaratan çalışmalar çıktı. Pazarlamacılar boş durur mu hemen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdiler. 🙂

  • Tavsiye Sistemleri

Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan bu sistem ile kullanıcıların incelikleri ürünlerin yanlarında ‘bu ürüne bakanlar buna da baktı’  ‘bunu alanlar bunu da aldı’ gibi tavsiyler sunarak satışları arttırdılar.

  • Bigdata

Artan nüfus teknoloji ile birleşince milyonlarca bilgi ortaya çıktı. Bu bilgiler sayesinde kişilerin neleri sevdiğinden neleri giydiğine kadar bilgi sahibi oldu şirketler. Böyle güzel malzemeler varken pazarlamacılar da en güzel yemekleri yaptılar tabiri caizse 🙂

  • İçerik Pazarlaması

Artan sosyal medya kullanımı ve içeriklerle çöplüğe dönüşen internet ortamında başarılı olabilen kaliteli içeriğe sahip olan bloglar, sosyal medya hesapları, websiteleri kazandı.

  • Lokasyon Bazlı Pazarlama

Telefonlarımıza indirdiğimiz uygulamaların hemen hepsi lokasyonumuzu kullanmak için izin istiyor. Bu bilgiler sayesinde özel kampanya bildirimleri ile hem sizlere avantajlı kampanyalar sunuyor hem de şirketler adına satışları arttıcı etki yaratıyor.

  • Sosyal Medyayı Etkin Kullanma

Gerek Twitter gerek Facebook gerekse Instagram olmak üzere artık şirketler bu mecraları daha etkin kullanıyorlar. Buralara özel kampanyalar yapıyorlar.

  • Giyelebilir Teknoloji

Teknolijinin gelişimi giyilebilir olması şirketlerin bu alana yönelmesi pazarlama stratejileri içirisindeki payını çoktan aldı.

       1.) Kullancı Dostu Tasarım

Responsive diye tabir ettiğimiz bu tasarımlar sayesinde bir websitesine, e-maile telefondan da   tabletten de pc’den de girsek  hepsine uyumlu tasarımlar bulunuyor. Bu da kullancının gözünü yormuyor, daha az hareket ile tüm bilgiyi inceleyebiliyor.

  • Mobil Pazarlama

Teknolojinin gelişimi artan akıllı telefonlar yeni aplikasyonlar derken herşeyimizi mobille halleder olduk. Pazarlamacılar da buradaki potansiyeli yavaş yavaş değerlendirmeye başladılar.

2014 yılını bu trendlerle birlikte geçirdik. Bakalım 2015 ‘te bizi neler bekliyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir