101 Tadında; Sadakat Pazarlaması Nedir?

ds-damat

Sadakat pazarlaması bir müşteriyi kazanıp daima sizi tercih etmesini sağlamaktır. Pazarlama ise bir müşteriyi kendine çekmek ve sizi tercih etmesini sağlamaktır. Başarılı bir sadakat pazarlaması için izlenebilecek 4 yol mevcut.

Başarılı bir sadakat pazarlaması nasıl yapılır?

Başarılı bir sadakat pazarlaması için; müşteriyle etkileşimde bulunulmalı, müşterileri iyi tanımalı, isteklerine cevap verilmelidir! Bunu daha iyi anlamak için veri toplamak çok önemlidir! En basitinden Instagram’da paylaştığınız bir
indirim postunun veri analizi bile, size başarılı bir sadakat pazarlaması için ipucu
verebilir. Birkaç temel taktik, sadakat pazarlaması için başarılı bir yol haritası çiziyor.
 
4 maddede listeledim;
 

1) Kişiselleştirme:

Sadakat pazarlamasında, müşterilerinizi sadakatli müşteri listesinde görmek için; onları derinlemesine anlamalı, demografik yapılarının ötesine geçerek, hislerine, yollayacağınız mesaja tepkilerine yoğunlaşarak, rotanızı belirlemeniz gerekir.
 

2) Müşteri Deneyimi

Daha önce de bahsettiğim gibi müşterinin neyi istediği, onun neden mutlu olduğunu bilmek çok önemli. Müşterinin yaptığınız işe tepkisi ile hareket ederek bu pazarlamada başarıya adım atabilirsiniz.
 
 

3) Sadakat Pazarlaması için Müşterinizi Segmente Edin

Siz müşteriler için özel olabilirsiniz, ancak müşterileriniz de sizde özel olmalı. Müşterilerinizi segmente ederken; ilgi alanı, sevilen şeyleri düşünerek bu segmentasyonu yapın. Segmente ile herkesleştirmeyin, özelleştirin. Belki bir grubu bir arada düşünerek hareket edeceksiniz, ancak bu onlara özel olacak.
 

4) Sadakat Pazarlaması için İletişim ve İçeriğin Önemi

Hepimizin bildiği üzere; iletişim tek tarafı olmayan iki tarafı bir şey. Sizler de bu gerçeği kullanabilirsiniz.
Örneğin; içeriklerinizi markanızın müşterilerine hazırlatabilirsiniz. Nasıl mı? Ürettiğiniz içeriklerde başrolünüz müşterileriniz olsun. Örneğin; bir video içerik üretip, konuşmacı olarak gerçek bir müşterinize yer verin. Bu tarzda içeriklerin akılda kalma ve kalbe dokunma oranı biraz daha yüksek.
 

Bilindik şeyler elbette insanı etkiler ancak hissettirdikleri, ansızın gelen sürprizlerinki ile boy ölçüşemez. İkili ilişkilerde bile, insanların birbirlerine yaptıkları sürprizler birbirlerine biraz daha kenetlenmelerini, bağlanmalarını sağlar. Bu mantık marka ve müşterileri için de geçerlidir. Beklemedikleri anda vereceğiniz indirim kuponu, aldığı bir şeyin yanındaki promosyon, sizi onlar için vazgeçilmezler listesine sokacaktır. Bunlar ve bunlar gibi birçok püf noktası sizi vazgeçilmez listesine sokacaktır. Sadakatin zor kazanılan, kolay kaybedilen bir şey olduğunu unutmadan, durmadan ve yorulmadan müşterilerinizin sadakat için pazarlama çalışmaları yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın.

 
Bunlar ve bunlar gibi birçok püf noktası sizi vazgeçilmez listesine sokacaktır. Sadakatin zor kazanılan, kolay kaybedilen bir şey olduğunu unutmadan, durmadan ve yorulmadan müşterilerinizin sadakat için pazarlama çalışmaları yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın!
1 yorum
  1. Merhaba. Yazilarinizdaki ana konular ilgili olan bilimsel calismalardan kaynak gostererek yorumlarinizi guclendirseniz hem takipcileriniz icin hemde yazilarinizin guvenilirligi ve verimliligi articagini dusunuyorum. Örnegin; sadik musteri ozellikleri uzerinde gerceklestirilen bir arastirmadan bir alinti yaparak pazarlama faaliyetlerinin
    sadakat pazarlamasinin onemi uzerine yorumlarsaniz daha bi hoş olur.
    Iyi calismalar dilerim. Saygilar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir