10 Yaşında Kodlama : Dünya İçin Geç Bizim İçin Tam Vakti

Kodlama artık geleceğin değil bugünün dili. Paranın bile elle tutulur bir nesneden sanala dönüştüğü yeni bir çağın geçiş evresindeyiz. Belki X ve Y kuşağı olarak bu yeniliklere zamanla adapte olduk ve oluyoruz ama Z kuşağı bu dünyanın içine doğdu. Teknolojiyle bu kadar haşır neşir olan bir neslin programlama dillerini öğrenmesi hem daha kolay hem de geleceğin dünyasında yer almamız için artık olmazsa olmazımız.

Dünya yazılım sektöründe 2010 ve 2011 yılları arasında büyük bir sıçrama gösterdikten sonra hızla ilerlemeye devam ederken biz eksiklerimizi yeni kapatmaya çalışıyoruz. Dünya bu işe ne kadar önem veriyor kısaca özetlemek gerekirse İngiltere 2014’ten beri 5 – 16 yaş arası çocuklara kodlama eğitimini zorunlu tutuyor. Avustralya ise bunu 2015 yılından beri zorunlu tutmaya başladı. Finlandiya ve Estonya da  kodlama derslerini 1. sınıftan itibaren veriyor. Bizde ise şu an yalnızca özel okullarda kodlama dersleri belirli sınıflara farklı seviyelerde gösterilmekte. Okulların imkanlarına göre ise robotik ya da diğer programlama dilleri öğretiliyor. Önümüzdeki dönemden itibaren de artık kodlama 5. ve 6. sınıflara zorunlu 7. ve 8. sınıflara ise seçmeli ders olarak gösterilecek. Diğer ülkelerle kıyaslandığında çocukları kodlamayla 5 yaş daha geç tanıştırıyoruz ama yine de öğrencilerin hevesi aradaki açığın kapatılmasında büyük rol oynuyor.

Bu genç heveslilerden biri de Youtube’un derinliklerinde html kod videoları paylaşan 10 yaşındaki Arda.

Kodlama öğretmeni Fıratcan Şahin’in attığı tweet ile haberdar olduğumuz Arda Gökçe, 5. Sınıf öğrencisi. Arda’nın okulunda 5. Sınıflar yalnızca Scratch ile oyun kodlamayı görüyorlar. Html kodlama dersleri ise 7. sınıfların müfredatı. Html kodlama dersi diğer sınıflarla ortak kulüp dersinde gösteriliyor. Bu kadar az vakitte html görmesine rağmen Arda’nın yazılım ilgisini çekmiş. Hatta o kadar merak salmış ki okulda Steve Jobs’un kalın biyografik kitabıyla dolaşıyormuş. Öğretmenini de ne zaman boş bulsa Apple ile ilgili ve kodlamayla ilgili sorular soruyormuş.

Belki dünya için 10 yaş kodlamaya başlamada geç olabilir ama bizim için tam zamanı. Arda’nın html videosunu aşağıdan izleyip, kanalına abone olarak onu destekleyebilirsiniz. Ayrıca kodlama öğrenmeye hevesli genç arkadaşımızın videolarına yorum yapıp kitap vb. öneriler verirseniz bu işe olan hevesini de körüklemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir