Yurt Odasından Dünyanın Fethine Yolculuk! Google’ın Başarı Hikayesi…

damattween

Teknoloji çağının belki de en önemli başarı hikayelerinden biridir Google’ın kuruluş hikayesi. İki doktora öğrencisinin bir yurt odasında planladıkları proje, bugün teknolojiye yön veren bir dünya devine dönüşmüş durumdadır. Peki Google nasıl kuruldu? İşte, Larry Page ve Sergey Brin adlı iki gencin beraber kurdukları Google’ın hikayesi:

Üniversitede tanışan iki parlak zihinli genç

Google’ın hikayesi Amerika’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Stanford Üniversitesinde başlıyor. Yıl 1995. Larry Page, lisans sonrası eğitim için Stanford’u düşünüyor ve orada bir öğrenci olan Sergey Brin’e kendisine okulu gezdirme görevi verilmişti. Rivayetlere göre, ilk görüşmelerinde neredeyse her konuda ayrı düşmüşlerdi ama bir sonraki sene artık aralarından su sızmıyordu. Yurt odalarında çalışarak, bir arama motoru oluşturdular. Bu arama motoru, internetteki sayfaların önemini belirliyordu. Bu arama motoruna Backrub ismini verdiler ve kısa bir süre sonra Backrub, Google ismini aldı.

Yurt odasından garaja

Sonraki birkaç sene, Google, sadece akademik camianın değil Silikon Vadisi’nin de dikkatini çekmeyi başarmıştı. 1998 Ağustos ayında, Sun’ın ortak kurucularından Andy Bechtolsheim, Larry ve Sergey’e 100 bin dolarlık bir çek yazdı. Böylece, Google Inc. şirketi resmi olarak doğmuştu. Bu yatırımla beraber, yeni kurulan şirket, yurt odasından ilk ofisleri olacak olan bir garaja taşındılar. Bu garaj, Menlo Park banliyösünde (Kaliforniya) Susan Wojcicki’ye aitti. (16 numaralı çalışan ve şu anki YouTube CEO’su). Ağır ve kullanışsız masaüstü bilgisayarlar, bir pinpon masası ve parlak mavi bir halı o günkü ofisin görüntüsüydü.

Garajdan “Dünyaya”

İlerleyen yıllarda Google, başarısını arttırmaya devam etti. Şirket hızlıca büyümeye başladı, mühendisler ve satış ekibi elemanlarını işe aldı. Bu büyümenin ardından, Google garaja sığmayacak kadar büyüdü ve nihayetinde Mountain View’daki (Kaliforniya) şu anki ana merkezine (Googleplex olarak da bilinir) taşındı.

Google’ın felsefesinin merkezinde yer alan fikir, yaptıkları her şeyde daha iyi cevaplar bulmak fikridir. Bugün Google, 50 ülkede 60 bin çalışana sahip. Google, dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından kullanılan YouTube, Android, Smartbox ve Google arama motoru gibi yüzlerce ürüne sahip.

 

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir