E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yükselen Trend Programatik Satın Alma ve Faydaları

Dijital pazarlamanın yükselen trendi programatik satın almanın faydalarını sizinle paylaşmadan önce “Nedir bu programatik satın alma?” diyerek konuyu biraz aralamaya ne dersiniz?

Programatik satın alma, Dijital Pazarlama alanında geliştirilen yeni araçlar ile birlikte yeni bir dönemi başlatan ve son zamanlarda sıklıkla kullanılan en popüler dijital medya satın alma yöntemlerinden birisidir.

Programatik satın alma ilk olarak arama motoru reklamlarıyla başladı. Ancak bir sorun vardı, ajanslar ve teklif verenler anahtar kelimeleri ve teklifleri her dakika manuel şekilde kontrol ederek kampanyaları optimize etmek zorunda kalıyorlardı. Bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştiren gelişmiş yeni araçlar operasyonel verimlilik ve iki tarafın da karlı bir sonuç elde etmesiyle sonuçlandı.

Programatik, arama motoru pazarlamasında ve display reklamlarda kullanılıyor. Programatik satın almanın en önemli noktalarından biri “veri”dir. Veri analizi “isabetli hedefleme” anlamına gelir. Buna otomasyon eklendiğinizde reklamı hedef kitleyle hızla buluşturabilir ve reklam yatırımından maksimum geri dönüş sağlayabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Programatikte en önemli avantaj, gerçek zamanlı satın alma ve gerçek zamanlı yayın takibi yapılabilmesidir. Biz buna Real-Time Bidding(RTB) diyoruz.Bu noktada sizi uyarmakta fayda var; herkes  Programatik Satın Almanın RTB ile aynı olduğunu düşünür ancak RTB sadece programatik satın almada kullanılan 4 farklı yöntemden biridir. Bunu unutmamalıyız.

İşte Programatik Satın Almanın 7 Önemli Faydası:

  1. Gelişmiş Hedefleme

Bilinçli hedefleme yapabilmek ve en doğru hedef kitleye ulaşabilmek için farklı kanallardan elde edilen verileri analiz etmemize olanak sağlar.

  1. Gerçek zamanlı hareket

Programatikte Real-time bidding rezervasyon ile yapılabiliyor ve reklamverenler satın aldıkları envanteri tek bir kanaldan optimize ederek yönetebiliyor. Tüm reklam verenlere açıktır. Eğer bir yayıncı envanterine en yüksek teklifi verirse ,ki bu teklif en yüksek ikinci teklifin bir kuruş fazlasıdır, gerçek zamanlı olarak o envanteri satın alabilir.

  1. Kişiye özel reklam

Bu yolla bütçe doğru hedefler için harcanmaktadır.

  1. Verimli reklam, boşa gitmeyen yatırım

Bu teknoloji markaların mesajlarını platform ve kanallar arasındaki çapraz karşılaştırmalarla, gerçek zamanlı sinyaller doğrultusunda, etkin bir şekilde yayınlamalarına yardımcı olur. Böylece reklamverenler doğru içeriği, doğru zamanda, doğru kişilere ulaştırma imkanı elde eder.

  1. Etkili kampanya ölçümü ve takibi

Reklam etkinliklerinin ölçümü firmalar için çok önemlidir. Firmalar reklam kampanyalarına büyük bütçeler ayırırlar bu nedenle reklamlarını daha bilinçli olarak takip etmek istemeleri gayet doğal. Kampanyanın hedef kitleye ne kadar etkin biçimde ulaştırıldığını ve kampanyası yapılan ürünün veya hizmetin ne ölçüde satışları etkilediğini ölçmemize imkan sağlar, takibini kolaylaştırır. Bu ölçümler sayesinde yapılacak hata en aza iner ve risk ortadan kalkar.

  1. Daha etkili reklam

Kendi ürün veya hizmetlerine en uygun olan reklam etkili bir reklam olacaktır. Etkili reklamlar firmaların maliyetlerini düşürür ve maksimum dönüşüm sağlayarak karlılığı artırır.

  1. Daha değerli reklam alımı

Programatik sayesinde ürünün avantajlarını mili saniyeler içinde başarılı bir şekilde yansıtarak, hedef kitlenin tamamına hitap edebiliyoruz.

Programatik Satın Almanın gittikçe yükselmesine hiç şaşırmamalı zira hepimizi 2017 yılında da etkisi altına alacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir