23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Youtube’da Sezonun Şampiyonu Fenerbahçe

Bu yazımda 2019 ile beraber yepyeni bir Youtube kimliğine bürünen Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Youtube’da en çok takip edilen spor kulübü nasıl olduğundan, video pazarlaması adına neleri yaptığından ve nasıl sonuçlar aldığından bahsedeceğim.

Video pazarlaması hepimizin bildiği üzere son 3 yıldır inanılmaz bir yükselişte. Hubspot’un 2019 yılında yaptığı araştırma da bunu istatistiklerle destekliyor. Artık insanların televizyon izleme alışkanlıkları değişiyor hem de çok hızlı bir şekilde. Çoğumuz artık akıllı televizyonlarımızın Youtube uygulamasından video izler hale geldik. Spor kulüpleri de bu değişime ayak uydurmak için Youtube kanallarını açarak taraftarlarına Youtube mecrasından da içerikler üretmeye başladı.

Fenerbahçe Ali Koç’un başkan olarak seçilmesiyle beraber Youtube’da atağa kalktı.

Sportif olarak çok başarısız bir sezon geçirmesine rağmen Youtube kanalı üzerinden pazarlama adına çok doğru çalışmalara imza attığını söyleyebiliriz. Peki neler yaptı ve nasıl sonuçlar aldı inceleyelim.

Öncelikle Youtube’dan beklentisini net bir şekilde belirledi ve hedefleri doğrultusunda içerikler oluşturdu. Taraftarlarla etkileşimi artırmak, televizyon izleme oranı çok düşük olan kitleyi yakalamak ve Fenerbahçe’nin kapılarını tüm dünyaya açmak ilk hedeflerdi.

Platformun dinamiklerine uyum sağlayan takım içi challenge videoları, deplasman hikayeleri, kamera arkası, soyunma odası gibi video çalışmalarıyla takımı taraftara yaklaştırıp daha samimi bir bağ kurdu. Aradaki bariyeri kaldırdı. Aynı zamanda bu videolar takım içi bağı da kuvvetlendirmeye çok yarar sağladı.

Takipçi artırmak için yeni transferlerin duyurularını sadece Youtube üzerinden yaptı ve tüm oyunculara yine diğer oyuncuların sorular sorduğu bir Youtube basın lansmanı organize etti. Sadece bu etkinlik bile 1.6 milyon kişi tarafından izlendi.

Milli takım arasında yapılan hazırlık maçları Youtube kanalından canlı verilmeye başlandı.

“Fenerbahçe Original Series”, “Efsaneler Sahada” gibi belgesel kalitesinde içerikleri sadece Youtube özelinde üretti. Viral video etkisi yaratan bu videolar birçok farklı mecrada paylaşılarak ses getirdi.

Devre arası kampını günlük olarak farklı çekim taktikleriyle yayınladı. Kulüp için çok zor geçen bir ilk yarıdan sonra taraftarına umut aşıladı.

Bunları yaparken Mehmet Ali Erbil gibi Fenerbahçeli ünlülere özel videolar çekildi. Darülaceze’de bir Fenerbahçeli taraftar için özel bir video çalışması yapıldı. Viral etki yar,atabilecek video çalışmaları için yukardaki gibi özel konular seçildi.

Bütün bu çalışmalar neticesinde Fenerbahçe, taraftarlarına kapılarını açtı. Taraftara umut aşıladı, oyuncularla taraftar arasındaki bağı kuvvetlendirdi. Sportif anlamda çok başarısız geçen bir sezonu, Youtube’da çok başarılı işlere imza atarak tamamladı.

Tüm bu çalışmalar meyvesini çok bekletmeden verdi. Ocak ayıyla beraber hem takipçi hem de izlenme sayıları tavan yaptı. Önceki ayları 10’a katladı. Tüm ezeli rakiplerini solladı.

Peki bu kadar çalışma sadece Fenerbahçe’ye taraftarıyla arasındaki bağı kuvvetlendirme ile mi sınırlı kaldı. Tabiki hayır, Fenebahçe kendisine gelir yaratabilecek farklı bir mecra yarattı ve sponsorlar için çok değerli bir hale getirdi. Maddi olarak dönüşleri çok kısa zamanda almaya başlayacaktır.

16 Ocak 2019 öncesinde 282 bin takipçisi olan Fenerbahçe youtube kanalı şu anda 800 bini geçerek Türkiye’de spor kulüpleri arasında ilk sıraya oturdu. Tüm dünyada ise 11. sıraya yükseldi. Barcelona’nın 6 milyon takipçi ile birinci sırada olduğu dünya sıralamasında Fenerbahçe iddialı bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir