23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

YouTube Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

YouTube’un 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Yani interneti kullanan her 3 kullanıcıdan birinin YouTube’u kullandığını söyleyebiliriz. En büyük ikinci arama motoru olan YouTube’un günlük trafiğine Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarının günlük toplam trafikleri yaklaşamıyor. YouTube’da geçirilen süre televizyon karşısında geçirilen süreyi 2’ye katlıyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu oranın 5’e katlanacağı söyleniyor. Her 10 kullanıcıdan 7’si video içerik üreten markalara daha pozitif bakıyor. Sosyal medya kullanıcılarının her 3’ünden 2’si text içerik yerine video içerik paylaşmayı tercih ediyor.

 

Peki bu durumda videonuzun daha görünür olması adına neler yapabilirsiniz?

YouTube’un dikkate aldığı metriklerin en bilinen ve önemlileri şöyle; Video izlenme süresi, Videodan kanaldaki başka bir videoya geçiş yapıldı mı?, Videolara gelen yorumlar, Video izlendikten sonra kanala abone olunması, Video izlenme sayısı, Paylaşım sayısı, Videoya gelen beğeniler, Kanal üye sayısı

 

Bu metrikleri göz önünde bulundurarak videonuzun daha görünür olması adına dikkat etmeniz gereken noktalarsa şöyle;

 

  1. Anahtar Kelime Analizi

Kullanıcıların hazırladığımız videonun konusu hakkında ne tip aramalar yaptığını görerek başlık, açıklama, tag gibi alanları bu şekilde düzenleyebiliriz. YouTube Auto Complete Özelliği, Google Trends, Keywordtool.io ve Ahrefs araçları YouTube’da bu analizi gerçekleştirebilmeniz içn kullanılabilir.

 

  1. Başlık (Title)

YouTube videonuza anahtar kelime analizinden edindiğiniz fikirleri kullanarak, keyword stuffing olarak adlandırılan gereksiz kelime kullanımından kaçınarak, hem ilgi çekici hem konusu ile alakalı bilgi veren maksimum 60 karakterlik bir başlık girmeniz gerekiyor. Ayrıca videonuzu yüklerken dosya adınızın da bu başlıkla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

 

  1. Açıklama (Description)

Anahtar kelime analizinden faydalanmalısınız. Maksimum 1000 karakter olan açıklamanın ilk 100 karakteri YouTube arama sonuçlarında görüneceği için çarpıcı girişler yapmanız gerekiyor. Burada da keyword stuffing’den kaçınmanız ve video ile alakalı detaylı bilgi sunmanız bekleniyor. Ek olarak eğer videonuzun ekli olduğu bir web sayfanız veya alakalı bir sayfanız varsa bu sayfayı linkleyebilirsiniz.

 

  1. Etiketler (Tags)

Kullandığınız etiketler YouTube’un videonuzu tanımasına yardımcı olurken videonuz sidebar’da da gösterilmenize olanak sağlıyor. İçeriğinizin konusu ile alakalı etiketler girmeli, YouTube’u çelişkiye düşürecek etiketlerden kaçınmalısınız. Etiket alanına tek kelime değil, “YouTube Video Optimizasyonu” gibi konu ismini de girebilirsiniz.

 

  1. Thumbnail

İstatistiklere göre YouTube’da iyi performans gösteren videoların %90’ında custom thumbnail bulunuyor. YouTube’un önerdiği thumbnail boyutu 1280×720 piksel, 16:9 ratio, dosya boyutu ise maksimum 2MB. Desteklediği dosya formatları ise: .jpg, gif, bmp, png

İnternette Canva gibi servisleri de kullanarak kişiselleştirilmiş thumbnail’ler yaratarak videolarınızın daha fazla tıklanmasını sağlayabilirsiniz.

 

  1. YouTube Cards

En fazla 5 kart ekleyebildiğiniz, markanızın reklamını yapabileceğiniz, mesaj gösterebileceğiniz ya da anket yapabileceğiniz bu alanda etkileşiminizi arttırıyor.

 

  1. Bitiş Ekranları

YouTube’un sürekli güncelleme yaptığı alanlardan biri olan bitiş ekranları ile kullanıcıyı farklı bir videonuza, oynatma listenize yönlendirebilir ya da onlara “Kanalımıza Abone Olun” gibi bir mesaj verebilirsiniz.

 

  1. PPP Formülü

Digitalzone 2016’nın da konuşmacılarından olan Brian Dean’in PPP formülü Preview, Proof, Preview kelimelerinden oluşuyor. Kullanıcıyı videonun ilk 15 saniyede yakalayacağınızı belirtiyor. Bu ilk 15 saniyede videoda nelerden bahsedeceğinize vurgu yapmanız, net ve kısa bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Hemen ardından anlatacağınız konu ile alakalı ilgil çekici bir bilgi, istatistik ya da bir tecrübe aktarımı yaparak kullanıcının videoda kalmasına bir sebep sunmanızı öneriyor. Ardından tekrar çarpıcı bir bilgi sunarak videonuzun detaylarına başlamanızı söylüyor. Konu ile alakalı detaylı video paylaşımına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Videonun Aramadaki Yeri

Bu başlık altında Google’ın arama sonuçlarında listelemeyi sevdiği video tiplerinden bahsedelim:

-Bilgilendirici Videolar: Örn: “Matematik ders anlatımı”

-Öğretici (Tutorial) Videoları: Örn: “Wordpress kurulumu”

-Kendin Yap (DIY) Videoları: Örn: “slime nasıl yapılır”

-İnceleme Videoları: Örn: “iphone 8 inceleme”

-Komik Videolar: Örn: “Komik kediler”

 

Bu videolar dışında markanız için aramada görünürlük yaratabileceğiniz getting-started videoları, webinar, açıklama videoları, marka etkinlik videoları, sektörel röportaj videoları, marka tanıtım videoları, ürün demo videolarını da tercih edebilirsiniz.

 

Google ile YouTube’un algoritmaları birbirinden farklı olduğu için YouTube’da 1. sırada listelenen bir video, Google’ın arama sonuçlarında 15. sırada yer alabiliyor. YouTube’da sadece video içerik yer alıyorken Google’da kullanıcı text içerik, video içerik, görsel, infografik gibi farklı içerik tiplerini tercih edebiliyor. Featured snippet’larda YouTube videonuz ile listelenmek için YouTube videonuzun açıklama (description) kısmının ve transcipt’inin büyük önem sağladığını da belirtelim.

 

Video Üretimi ve Optimizasyonu için Araç Önerileri

-Voicedocs – Ücretli olan bu araç web üzerinden deşifre işlemini yapmanızı sağlıyor.

-iMovie – Mac kullanıcısıysanız video üretiminde kullanabilirsiniz.

-Cyfe – Ücretsiz sürümü olan bu araç video takip ve analiz yapmanızı sağlıyor.

-Custom Video Embed Generator – Ücretsiz embed kod aracı

-TubeBuddy – Ücretli video analiz aracı

-TubularLabs – Ücretli video analiz aracı

-Soapbox – Ücretli video düzenleme aracı

-Gimbal – Video çekimi için prodüksiyona ihtiyaç duymadan, videolarınızı kendinizin çekebileceği bir cihaz. Bu cihaz video çekimlerinde titreme olmadan çekim yapabilmenize olanak sağlıyor.

 

Videolarınızı Ölçümlemek

YouTube video stratejinizi iyileştirmenin en doğru yolu verilerinizi değerlendirerek ölçümlemektir. Her kanalın kendi stratejisini yaratması gereken YouTube’da YouTube Analytics, Google Tag Manager, Google Analytics araçlarıyla ölçümlemelerinizi yapabilirsiniz.

Bu konu ile alakalı detaylı blog yazısına Zeo Blog’tan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir