E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yöneticileri Markalaştıran 7 Karakter Özelliği

İşletmelerin büyümesinde ve gelişmesinde büyük rolleri bulunan yöneticilerin, belirli özellikleri bulunmaktadır. Markalaşmada ve ün salmada en önemli faktörlerden birisi yöneticilerin sahip olduğu karakter özellikleridir. Yöneticiler iletişim, motivasyon ve daha birçok belirli özellikleri ile markalaşma yolunda büyük adım atarlar. Yöneticileri markalaştıran 7 karakter özelliği ile başarılı bir yönetici olabilirsiniz.

Yöneticileri Markalaştıran Karakter Özellikleri Nelerdir?

Takdir Etmek

İnsanlar, yaptıkları işin karşılığında doğal olarak takdir ve tebrik edilmek isterler. Bu durum ayrıca çalışanların işinde daha özverili ve istekli çalışmasında oldukça etkili bir unsurdur. Yöneticiler, büyük bir markaya sahip olabilmek için öncelikle çalışanlarına değer vermek zorundalar. Yöneticiler, çalışanlarına yaptıkları işlerin karşılığında tebrik ve teşekkürlerini ileterek çalışanlarını takdir etmelidir.

İlgilenmek

Birçok yönetici çalışanlarına robot muamelesi yapmaktadır. Çalışanların da insan olduğunun, onlarında çeşitli sorunlarının ve dertlerinin olabileceğinin unutulmaması gerekir. Herhangi aksi bir durumda çalışana ılımlı bir yaklaşımda bulunarak, sorunun giderilmesi için gerekli desteğin verilmesi gereklidir.

Çözüm Odaklı Olmak

Başarılı yöneticiler, sorunlar karşısında afallamadan anında çözüm odaklı davranırlar. Pratik zekâya sahip ve başarılı yöneticiler, sorunları en hızlı ve kalıcı şekilde çözmede uzmandırlar.

Yardımcı Olmak

Her işletmede aniden bir iş çıkabilir ya da acil bir işin yetiştirilmesi gerekebilir. Bu işlerde çalışanları tek bırakmamak gerekir. Onlardan biriymiş gibi çalışmalara katkıda bulunmak ve çalışanlara yardımcı olmak, sadece basit bir yardım olarak görülmemelidir. Bu durum aynı zamanda çalışanlarda olumlu etkiler bırakır.

Adil Olmak

Belki de başarılı bir yöneticide bulunması gereken en önemli özellik, her konuda çalışanlara adil davranması ve adil kararlar almasıdır. Çalışanlardan maksimum verimi alabilmek için onları rahatsız edecek, güvenlerini sarsacak ve taraf tutarcasına adaletsiz kararlar vermek, çalışanlarda isteksizliğe sebep olur. Bu nedenle yöneticilerin iş dağılımları, ödüllendirmeler ve daha birçok konuda adil davranmaları gerekir.

Eleştirilere Açık Olmak ve Öz Eleştiri Yapabilmek

Yöneticiler, rahatsız edicide olsa taraflarına yöneltilen eleştirilere açık olmalı ve bu eleştirileri dikkate almalıdır. Ayıca öz eleştiri yaparak kendini de sorgulayabilmelidir.

Empati Yapmak

Başarılı yöneticilerin özellikleri arasında bulunan bir diğer unsurda empatidir. Başarılı yöneticiler, çalışanları ve tüketicileri anlamak için empati özelliğine sahip olmalıdırlar. Karşısındakini anlamak bir yönetici için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir